Partnerzy portalu

Założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne?

Jeśli mamy dobić do unijnej średniej, to w Polsce do 2030 r powinno powstać 3 mln mieszkań.
Tymczasem BGK Nieruchomości w ciągu najbliższych 12 lat będzie mogło - przy dużym wysiłku - sfinansować budowę 200-250 tys. lokali. Sceptyczne głosy dotyczące Mieszkania Plus płyną też z samorządów i prywatnego biznesu.

Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, na antenie radia Tok FM przyznał, że pierwotne założenia programu Mieszkanie plus okazały się nierealne i „rozmawia o tym co tydzień z premierem Mateuszem Morawieckim”.

Barszcz przypomniał, że średnia unijna to 435 mieszkań na 1000 mieszkańców. W Polsce są to 363 lokale. Dlatego aby dorównać do średniej potrzebna jest budowa aż 3 mln mieszkań do 2030 r.

Prezes wskazał, że co roku powstaje 150-160 tys. mieszkań, więc bez zaangażowania państwa może ich powstać do tego czasu ok. 2 mln. Pozostaje pytanie co z brakującym milionem.

- Przy średniej cenie mieszkania z 2006 r. (według GUS to 302 tys. zł) oznacza to wydatek 300 mld zł. Żaden rząd nie weźmie na siebie pomysłu wydania w ciągu nawet 12 lat takiej kwoty - stwierdził Barszcz.

W jego opinii, bez kapitału prywatnego ambitny cel nie jest możliwy do osiągnięcia.

Mieszkanie Plus pozostaje trudne do rozszyfrowania przez rynek prywatny. Przyznał to w rozmowie z portalem wnp.pl Artur Kaźmierczak, partner zarządzający grupy Mzuri, specjalizującej się w zarządzaniu najmem mieszkań. Podkreślił, że rządowy program jest bardzo szeroki.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!