PARTNERZY PORTALU

Zasoby przyszłości - i jak z nich korzystać mądrze. Dlaczego akurat 3W?

Co - poza literą W - łączy wodę, wodór i węgiel? Dlaczego biznes powinien stawiać na 3W? Zorganizowana w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego debata poświęcona inicjatywie banku BGK przerodziła się w dyskusję o trendach kształtujących relację gospodarka-środowisko oraz przegląd innowacyjnych, zielonych technologii.
  • Z  „zasobów życia” trzeba korzystać rozsądnie z myślą o przyszłych pokoleniach – tak zdefiniowano cel sztandarowej inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. 
  • Woda, wodór i czyste technologie węglowe stanowią treść tej inicjatywy – chodzi przede wszystkim o wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych m.in. w przemyśle, energetyce, medycynie. 
  • Inwestycje w obszarze 3W to potencjalne korzyści dla biznesu i dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele firm, które swój pomysł na biznes wiążą z jednym z zasobów firmujących inicjatywę 3W. Przedstawiono technologie, ich rynkowy potencjał, a przede wszystkim wpływ na środowisko i zrównoważony rozwój gospodarki.

- Mówimy o zmianach nieuchronnych. Nasza cywilizacja znalazła się na zakręcie. Rozwijaliśmy się bez refleksji co do wykorzystania zasobów, nie zastanawialiśmy się, kiedy się wyczerpią i jak się mogą odnawiać - tak Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego wprowadzał w tematykę debaty. - W aktualnym kontekście geopolitycznym nasza inicjatywa 3W nabiera dodatkowego znaczenia wobec misji banku, którą jest wspieranie zrównoważonego rozwoju kraju. 

Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego (Fot. PTWP) Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego (Fot. PTWP)

Dlaczego akurat te 3W? Bo to, jak wyjaśnił Żelezik, zasoby w dużym stopniu wobec siebie synergiczne. Technologie węglowe pomagają uzyskać odpowiednie parametry wody, z której w procesie elektrolizy otrzymujemy wodór.

Retencja i podnoszenie jakości wód, wodór wytwarzany z wykorzystaniem zielonych źródeł energii jako czyste paliwo przyszłości oraz nowe zastosowania węgla w budownictwie, farmakologii czy przemyśle kosmicznym - te i podobne aktywności wchodzą ze sobą w logiczne związki, a to, jak podkreślano w trakcie debaty, pozwala wspierać je w ramach jednego programu.

Samowystarczalna farma w mieście

- W odpowiedzi na megatrend wiążący się z odpowiedzialnością wobec naszej planety, opracowaliśmy z naszym norweskim partnerem nowoczesne systemy produkcji żywności w obiegu zamkniętym - opisywała Katarzyna Pala, prezes zarządu Food4Future Technologies. - Dzięki temu w minimalnym stopniu wpływamy na środowisko, a żywność ta, bez sztucznych dodatków, jest naprawdę zdrowa.

Katarzyna Pala, prezes zarządu Food4Future Technologies (Fot. PTWP) Katarzyna Pala, prezes zarządu Food4Future Technologies (Fot. PTWP)

Pala oceniła obecną sytuację w sektorze produkcji żywności jako „prawdziwą rewolucję” wywołaną przez pandemię, a obecnie przez skutki wojny w Europie, zaburzenia łańcuchów dostaw i faktyczny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego w świecie.

Systemy i technologie wprowadzane przez Food4Future Technologies to odpowiedź na te wyzwania, porównywalne z kryzysem klimatycznym czy energetycznym. Prezes firmy podała też przykłady – samowystarczalne farmy zlokalizowane blisko aglomeracji, przez co zmniejsza się ślad węglowy żywności, a farmy zużywają minimalne ilości wody.

Bardzo mały, ale przydatny węgiel 

Wiesław Hałucha, prezes Smart Nanotechnologies, firmy badawczo-rozwojowej zajmującej się nanotechnologiami, wiążącymi się z wykorzystaniem węgla w produkcji zaawansowanych technicznie materiałów o wielu potencjalnych zastosowaniach, charakteryzował liczne zalety owej technologii.

Wiesław Hałucha, prezes Smart Nanotechnologies. (Fot. PTWP). Wiesław Hałucha, prezes Smart Nanotechnologies. (Fot. PTWP).

- Niekiedy chodzi o przekonstruowanie istniejących już produktów, np. powlekanie ceramiki nanostrukturą żelaza, służące bakteriobójczości czy nanorurki na bazie węgla... - wskazywał. - Pole zastosowań jest tu przeogromne.

Wiesław Hałucha podał też przykład lotnictwa, w którym ograniczenia (ze względów środowiskowych) procesów odmrażania samolotów środkami chemicznymi skłaniają do stosowania nanotechnologii w powlekaniu wrażliwych na niskie temperatury części samolotów - co de facto zapobiega zbieraniu się na nich lodu nawet w ekstremalnych temperaturach. 

Przełomowe technologie wykorzystania węgla (grafen) zaprezentował Bartosz Kruszka, współzałożyciel i prezes zarządu firmy Nanoseen. Specjalność tej firmy to tworzenie mieszanych nanomembran i matryc (mix matrix solution) pozwalających tylko siłą grawitacji, bez zewnętrznej energii, odsalać i oczyszczać wodę.

Bartosz Kruszka, współzałożyciel i prezes zarządu firmy Nanoseen (Fot. PTWP). Bartosz Kruszka, współzałożyciel i prezes zarządu firmy Nanoseen (Fot. PTWP).

- Otrzymujemy oferty z całego świata - zdradził Kruszka. - Nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu... Zaczynamy pilotaż wdrożeniowy u naszych partnerów.

Nanoseen opracował także technologię nanoproszków i testuje je w rolnictwie, hodując kilkadziesiąt gatunków roślin - od Lubelszczyzny i Poznania po… Kambodżę. 

- Za tydzień pierwsze zbiory - poinformował Kruszka.

Ambicje Nanoseen sięgają jeszcze dalej. Firma, z dużymi szansami, startuje w konkursie projektów dla NASA - polegającego na stworzeniu zautomatyzowanej hodowli roślin na Marsie.

Cyfrowe ścieki, czyli ukryty problem

Ale woda to nie tylko - jak w przypadku Nanoseen - jej oczyszczanie. Firma Ścieki Polskie łączy zarządzanie wodą z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi.

- Na początku stworzyliśmy aplikację, najpierw na własne potrzeby, a teraz w modelu "uberyzacji", która pozwala zamawiać usługę wywozu szamba - poinformował Wojciech Witowski, prezes zarządu firmy Ścieki Polskie. - To pokazało nam, że problem leży dalej. 

Czytaj też: Ścieki zalewają polską wieś. Jest sposób, by rozwiązać problem

Obecnie Ścieki Polskie zajmują się problemem oczyszczania z płynnych nieczystości nowo powstających osiedli, za których powstawaniem nie nadąży sieć kanalizacyjna. Dostęp do niej ma zaledwie 72 proc. budynków w kraju, co oznacza, że problem dotyczy także w dużym stopniu polskiej wsi - o tradycyjnej zabudowie. 

Wojciech Witowski, prezes zarządu firmy Ścieki Polskie (Fot. PTWP). Wojciech Witowski, prezes zarządu firmy Ścieki Polskie (Fot. PTWP).

Powstała aplikacja kompleksowa wspierająca zarządzanie ściekami od miejsca ich powstawania, poprzez transport, po utylizację w oczyszczalniach.

– Uświadomiliśmy sobie fakt - zamiatany pod dywan - że oczyszczalni ścieków jest w Polsce nadal za mało – zauważył Witowski.

Z opartych na danych GUS wyliczeń wynika, że tylko 7 proc. z 400 mln ton ścieków, które nie są kierowane do sieci kanalizacyjnej, trafia ostatecznie - poprzez wozy asenizacyjne - do oczyszczalni. 93 proc. - to olbrzymie realne obciążenie dla środowiska oraz woda, którą można odzyskać.. 

- Jako firma stawiamy na to, by tę drogę ścieków „złapać”, by pomóc oczyszczalniom i samorządom, dając im narzędzie do kształtowania polityki w kwestii ścieków - mówił Witowski.

Gotowi do wodorowego wyścigu 

Krzysztof Nieć, prezes zarządu firmy WTT, zaprezentował technologię pozyskiwania wodoru z odpadów.

- Niekiedy zarzuca nam się, że propagujemy perpetuum mobile... Nie, to proces, o którym uczymy się na lekcjach chemii - przekonywał Nieć. - Poszliśmy w jedynym możliwym kierunku. Proces przebiega w temperaturze 1300-1600 stopni Celsjusza, co sprawia, że z odpadu pozostaje jedynie tlenek węgla i wodór. Ostatni krok to jego odseparowanie. Skala zastosowań tej technologii jest ogromna.

Krzysztof Nieć, prezes zarządu firmy WTT (Fot. PTWP). Krzysztof Nieć, prezes zarządu firmy WTT (Fot. PTWP).

Nieć wskazał na możliwości utylizacji odpadów niebezpiecznych, które w procesie zamieniane są na energię, ciepło, a także na efektywność i zaawansowanie prac nad technologią.

- Z tony odpadów, w zależności od ich składu, powstaje 50-60 kg wodoru. Jesteśmy w fazie uruchamiania instalacji u klienta. Jesteśmy gotowi - zapewnił prezes WTT.

Czytaj też: Konin pierwszym miastem w Polsce z wodorową komunikacją. "Do odważnych świat należy"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!