Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Zmiana tras katowickich tramwajów

  • PAP
  • 21 kwietnia 2012 - 09:53
Od sobotniego poranka większość linii tramwajowych w Katowicach ma zmienione trasy. To już kolejna reorganizacja komunikacji tramwajowej w mieście w związku z przebudową katowickiego Rynku.
Jak poinformował rzecznik przebudowy Daniel Muc, zmiany może odczuć, co najmniej 100 tys. osób. Szacunkowo tylu pasażerów jeździ codziennie tramwajami z dzielnicy Zawodzie do Rynku. Krótki odcinek tej trasy przy samym Rynku będzie w najbliższym czasie przebudowywany.

Według informacji Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, który organizuje komunikację w regionie, od poniedziałku trasą Rynek – Zawodzie będzie jeździła tylko tymczasowa linia nr 40. Początkowy przystanek tej linii znajdzie się na ul. Warszawskiej w pobliżu Rynku, między ul. Mielęckiego i Szkolną.

Do tego czasu – w sobotę i niedzielę – na odcinku między katowickim Placem Wolności a Rynkiem i Zawodziem będzie kursowała autobusowa linia T-40. Przez weekend na początku ul. Warszawskiej ma powstać rozjazd, który pozwoli tramwajom linii nr 40 zmieniać kierunek jazdy.

Razem z zamknięciem wyjazdu tramwajów z Rynku w stronę Zawodzia zmieniony został dotychczasowy przebieg linii nr 6, 7, 14, 15 i 20. Zawieszona została linia nr 13, której zadanie tymczasowo przejmie linia nr 7. Na tym odcinku zniknęły też pojedyncze kursy linii nr 11, 13, 16 i 33. Tramwaje tych linii wjeżdżały tamtędy na swoje stałe trasy, rozpoczynając lub kończąc pracę w zajezdni w Zawodziu.

Od sobotniego poranka linia nr 6 z Bytomia, zamiast do Zawodzia, jeździ do Placu Wolności w centrum miasta. Linia nr 7 z Łagiewnik, zamiast jechać przez Rynek do Zawodzia, jedzie do centrum Siemianowic Śląskich (zabierz głos/oceń prezydenta). Linia nr 13 została zawieszona, a linie nr 14 z Mysłowic oraz 15 z Sosnowca, zamiast do centrum Katowic dojeżdżają tylko do Zawodzia.

Linia nr 19 z bytomskiej dzielnicy Stroszek, zamiast normalnie na katowicki Plac Miarki, nadal kursuje zmienioną trasą do Placu Wolności. Linia nr 20 z chorzowskiego Rynku jedzie przez Plac Wolności i Rynek do pętli w dzielnicy Wełnowiec. Nowa tymczasowa linia nr 37 kursuje na trasie z Szopienic do Zawodzia. Wszystkie kursy z Zawodzia do Rynku przejęła nowa linia nr 40.

W środę rozpoczęła się akcja informacyjna o zmianach. Informacje o zmianach zaczęły trafiać na przystankowe rozkłady jazdy oraz na dodatkowe tablice i plakaty wieszane na przystankach i w tramwajach. W piątek w centrum miasta pojawili się też informatorzy, którzy pomagają pasażerom.

Przedstawiciele KZK GOP zapewniają, że mimo zmian w trasach linii 6, 7, 13, 14, 15, 19 i 20, nadal można podróżować trasami, którymi jeździły tramwaje tych linii przed wprowadzeniem zmian, na podstawie obowiązujących na danych trasach odpowiednich biletów.

Można więc np. pokonać stałą trasę linii nr 6 z Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) Brynowa do Bytomia (zabierz głos/oceń prezydenta) (obecnie jest to możliwe liniami nr 16 i 6 z przesiadką na katowickim rondzie) po skasowaniu jednego biletu na trzy miasta lub przejechać trasę linii nr 14 Mysłowice – Wełnowiec (obecnie liniami 14, 40 i 7 – z przesiadkami w Zawodziu i na Rynku) z jednym biletem na dwa miasta.

Przedstawiciele władz miasta i organizatorzy komunikacji zachęcają też do odwiedzania strony internetowej http://rozklady.kzkgop.pl, gdzie można zaplanować podróż z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w godzinach odjazdów i w trasach linii tramwajowych.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!