Partner portalu

Związek Gmin Wiejskich z pomocą dla włodarzy. Graficznie tłumaczy sytuację w gospodarce odpadowej

 • PW
 • 12 lutego 2020 - 10:42
Samorządowcy dwoją i się troją, żeby wytłumaczyć mieszkańcom, że rosnące koszty gospodarki odpadowej - i co za tym idzie podwyżki stawek za odbiór śmieci - to nie ich wina. Z pomocą postanowił przyjść Związek Gmin Wiejskich RP, który przygotował specjalne infografiki obrazujące sytuację, w tym jak działa cały system i dlaczego ceny rosną.
 • Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców – podkreśla ZGW.
 • Włodarzom gmin i miast nadal trudno przekonać mieszkańców, że podwyżki to nie ich widzimisię.
 • Pomóc zrozumieć sytuację mają infografiki przygotowane przez ZGW, z których można dowiedzieć się szczegółowo nie tylko, dlaczego odbiór śmieci drożeje, ale też np. jak ważne jest wprowadzenie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE5

 • Tadeusz Babicz 2020-02-18 00:04:39
  "Sołtys" ma oczywiście rację. Opłata środowiskowa, jak zostanie być w 100% egzekwowalna, (a powinna i ponoć ma w dalszym ciągu wzrastać nie tylko o wskaźnik inflacyjny) to gminy może zaczną myśleć co zrobić z odpadami? Opłata ta jest wprowadzana co raz to większa, żeby starać się jej unika...ć. Obecnie śmieci przeważnie są składowane lub spalane. Kiedy odpad stanie się przerobionym surowcem, tej opłaty uniknie się. Najczęściej unika się tej opłaty przez dzikie pożary śmieci. Jaki z tego jest efekt ekologiczny i zdrowotny dla ludzi? Nie mówi się o tym. Na Litwie nazwano to klęską ekologiczną.  rozwiń
 • sołtys 2020-02-12 21:31:00
  Opłata marszałkowska nie ma żadnego wpływu na cenę śmieci , bo rzadko kto ją płaci. ZGW powinien to wiedzieć i nie wprowadzać propagandy w obieg.
 • Wujek 2020-02-12 21:18:20
  Do Melqa: Wtedy dopiero by się działo

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!