PARTNERZY PORTALU

Związkowcy zabierają głos w sprawie spalarni odpadów w Inowrocławiu

 • pt    21 czerwca 2022 - 16:22
Związkowcy zabierają głos w sprawie spalarni odpadów w Inowrocławiu
Największa w kraju spalarnia śmieci ma powstać w inowrocławskich Mątwach (fot. mat. prasowe)

"Dość straszenia. Wnioskujemy o dialog na rzecz osiągnięcia jak największych korzyści dla spółki oraz mieszkańców Inowrocławia i okolic" – piszą w liście otwartym o budowie spalarni w Inowrocławiu związkowcy z zakładów Ciech.
 • Największa w kraju spalarnia śmieci ma powstać w inowrocławskich Mątwach.
 • Budowa instalacji rozpocznie się w 2024 r. i potrwa do 2026 r.
 • Związkowcy stają w obronie krytykowanej inwestycji.

Władze Inowrocławie podpisały list intencyjny w sprawie budowy przy zakładach Ciech w Mątwach instalacji termicznego przekształcania odpadów. Może to być największy taka instalacja w Polsce.

Czytaj: Prezes WFOŚiGW kontra prezydent Brejza. Spór o spalarnię odpadów

Wokół inwestycji rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy budowy spalarni przypominają, że Inowrocław to uzdrowisko i nie da się pogodzić tej roli z posiadaniem największej  w Polsce spalarni odpadów.

W obronie inwestycji wystąpili z kolei związkowcy z zakładów Ciech.

Jak poinformowała firma do zarządu Ciech Soda Polska wpłynęło pismo podpisane przez wszystkie centrale związkowe. Organizacje związkowe (jest ich pięć) zwróciły się do firmy z prośbą o przekazanie w ich imieniu listu do mediów lokalnych i regionalnych.

Jak napisano w stanowisku - reprezentacje centrali związkowych obserwują z dużym niepokojem działania wybranej grupy mieszkańców Inowrocławia, zmierzające do przedstawienia w złej perspektywie działań i projektów rozwojowych Ciech Soda Polska. „Wyrażamy stanowczy protest i odcinamy się od działań dywersyjnych, które nie rzadko mają podłoże polityczne. Przekazywanie czarnych obrazów mieszkańcom Mątew, Tupadeł i okolic, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością, jest naszym zdaniem uderzaniem w dobro nie tylko Spółki, ale przede wszystkim w jej Pracowników” – czytamy w stanowisku.

Związkowcy dodają, że ich celem nadrzędnym jest nie tylko dobro załogi Ciech Soda Polska, gwarancja zatrudnienia, pewność istnienia na rynku sodowym, ale również, a może na tym samym poziomie, dbanie o środowisko i nieszkodzenie wszystkim mieszkańcom regionu oraz jego rozwój.

Autorzy listu stwierdzają, że projekt nowej ciepłowni, która ma powstać na terenie spółki i ma dostarczać niezbędne ciepło dla produkcji sody, jest nie tylko mocno obwarowany zarządzeniami wnikającymi z przepisów środowiskowych, ale jednocześnie spełnia wiele wymogów ekologicznych.

„Organizacje związkowe już dziś prowadzą merytoryczne rozmowy na temat korzyści, które może nieść ze sobą uzyskanie ciepła z odpadów, a przede wszystkim przywrócenie projektu wykorzystania ciepła systemowego do ogrzania domów i mieszkań Mątew i okolic. Nie krzykami i sztuczną wrzawą zostanie to osiągnięte, a rzeczową dyskusją i wzajemnym zrozumieniem potrzeb wszystkich zainteresowanych stron” – czytamy dalej.

Związkowcy oczekują zaprzestania „uprawiania” lokalnej polityki, a zastąpienie jej rzetelną dyskusją i przekazywaniem prawdziwych informacji.

„Dość straszenia! Wnioskujemy o dialog na rzecz osiągnięcia jak największych korzyści dla spółki oraz mieszkańców Inowrocławia i okolic” – kończą list pracownicy Ciechu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia


Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (4)

 • Xyz, 2022-06-24 08:02:36

  ....korzyści dla spółki . To nic ,że miasto stanie się "uzdrowiskiem na spalarni odpadów europy" Byle by 💰się zgadzała ‼️
 • remi, 2022-06-23 10:56:11

  jak o mnie chodzi to dopoki trzymaja sie przepisow zwlaszcza tych zwiazanych z ekologia to jest okej. nie ma co sie zacietrzewiac. trzeba byc otwartym na nowe rozwiazania
 • Krzyś , 2022-06-22 21:54:54

  Wunglim palić nie można, bo planetę zabijemy. Śmieciami można, bo to niezły biznes i bryndzów można wesprzeć.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!