Zwrot nieruchomości spadkobiercom w Warszawie wciąż jest możliwy

- Warszawa jest na zmianę stanowiska przygotowana. Jesteśmy otwarci na każdą zmianę, która pozwoli nam jeszcze lepiej zadbać o interes miasta i jego mieszkańców - powiedział Tomasz Bratek.
- Należy przy tym mieć na uwadze, w jakich realiach te wyroki zostały wydane. Stanowisko NSA zostało wyrażone w toku kontroli w postępowaniu nadzwyczajnym już wydanych decyzji - wskazał.
- Sam zatem NSA wskazał, że to stanowisko powinno zostać zastosowane również w sprawach już zakończonych. W naszej ocenie stanowisko NSA nie dotyczy wyłącznie spraw dekretowych rozpoznawanych przez prezydenta m.st. Warszawy - ocenił.
Zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek został zapytany przez "Rzeczpospolitą", czy widzi potencjał w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym reprywatyzacji?
Warszawa jest przygotowana na zmianę stanowiska ws. reprywatyzacji
"Naczelny Sąd Administracyjny, wbrew dotychczas prezentowanemu stanowisku, wskazał na konieczność weryfikacji dotychczasowego sposobu ustalania kręgu osób mających interes prawny w postępowaniach dekretowych. Uwzględnienie zapoczątkowanej przez NSA w sierpniowych wyrokach linii orzeczniczej istotnie wpłynie na sposób ustalania stron postępowania, a w konsekwencji adresatów decyzji dekretowych" - odparł wiceprezydent Warszawy.
Czytaj też: Ważny wyrok w sprawie reprywatyzacji. NSA zamieściło uzasadnienie
Zapewnił też, że Warszawa jest już na tę zmianę stanowiska przygotowana. "Jesteśmy otwarci na każdą zmianę, która pozwoli nam jeszcze lepiej zadbać o interes miasta i jego mieszkańców" - podkreślił.
Stanowisko NSA nie dotyczy wyłącznie spraw dekretowych rozpoznawanych przez prezydenta Warszawy
Dodał, że należy przy tym mieć na uwadze, w jakich realiach te wyroki zostały wydane.

"Stanowisko NSA zostało wyrażone w toku kontroli w postępowaniu nadzwyczajnym już wydanych decyzji. Sam zatem NSA wskazał, że to stanowisko powinno zostać zastosowane również w sprawach już zakończonych. W naszej ocenie stanowisko NSA nie dotyczy wyłącznie spraw dekretowych rozpoznawanych przez prezydenta m.st. Warszawy" - ocenił.
"Niezmiennie jednak jesteśmy zwolennikami uchwalenia przepisów regulujących kompleksowo zagadnienie reprywatyzacji. (...) Jako Urząd m.st. Warszawy konsekwentnie dążymy do zakończenia spraw dekretowych, nieustannie dostosowując sposób naszego działania, by podnosić skuteczność" - zadeklarował.
Pomimo wyroków NSA, zwrot nieruchomości spadkobiercom wciąż pozostaje możliwy
Zauważył również, że "euforyczna narracja, z jaką można było spotkać się w mediach po ogłoszeniu wyroków, głosiła niemal zablokowanie zwrotów nieruchomości dekretowych".
"Należy mieć jednak świadomość, że pomimo niedawnych wyroków NSA, zwrot nieruchomości spadkobiercom wciąż pozostaje możliwy. Oczywiście Urząd m.st. Warszawy dopełni wszystkich procedur, będziemy badać wnikliwie każdą sprawę zgodnie z nową linią orzeczniczą, jednak może się zdarzyć, że dokonanie zwrotu nieruchomości będzie konieczne" - powiedział.
Rząd szykuje nowy podatek. Co się w nim znajdzie? Rozmawiamy z ministrem Patkowskim
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.