PARTNER PORTALU

15 milionów dla wiejskich samorządów. Od dziś można wnioskować

 • KO    21 czerwca 2022 - 10:38
15 milionów dla wiejskich samorządów. Od dziś można wnioskować
Ogromnym problemem dla polskiej wsi pozostaje oczyszczanie ścieków (fot. ilustr. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Dęblinie)

Rusza nabór wniosków o pożyczkę do Samorządowego Programu Pożyczkowego. Zgłoszenia będą przyjmowane od 20 czerwca do 15 lipca. Linia pożyczkowa przeznaczona dla samorządów gminnych i powiatowych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich.
 • Pozyskane środki samorządy mogą przeznaczyć na sfinansowanie budowy lub modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii.
 • Z pożyczki można finansować 100 proc. kosztów inwestycji brutto.
 • W tym roku pula środków w ramach programu SPP wynosi 15 mln złotych.

Pożyczki dla samorządów udzielane w ramach SPP wyróżniają się m.in. bardzo niskim, wynoszącym tylko 2,5 proc. oprocentowaniem, brakiem jakichkolwiek kosztów i opłat dodatkowych oraz pośrednich - prowizji, marży, itp., a także możliwością zaciągnięcia ich bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Są one udzielane na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału.

W tym roku pula środków w ramach programu SPP wynosi 15 mln złotych.

Linia pożyczkowa przeznaczona dla samorządów gminnych i powiatowych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich, takich jak:

 • budowa i modernizacja placówek oświatowych, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz zawodowych szkół rolniczych
 • infrastruktury towarzyszącej, np. obiektów sportowo-rekreacyjnych, ogrodzeń tych obiektów, obiektów magazynowo-gospodarczych, itp.
 • budowa i modernizacja sieci i stacji wodociągowych, przewodów wodociągowych magistralnych z niezbędnym wyposażeniem technicznym (kompensatory, zasuwy, hydranty, urządzenia odpowietrzające, itp.)
 • przewodów wodociągowych rozdzielczych, obejmujących przewody doprowadzające wodę na tereny nieruchomości, w tym założenie na posesji jednego punktu poboru wody i wodomierza włącznie
 • budynków z pomieszczeniami na urządzenia techniczne i technologiczne, wyposażonych w niezbędne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjne, elektryczne
 • urządzeń technicznych i technologicznych (urządzenia pompowe, zestawy filtrów, zbiorniki wodno-powietrzne, itp.) służących do poboru, wydobywania i uzdatniania wody oraz utrzymywania ciśnienia w sieci wodociągowej, a także zbiorników do magazynowania wody, odstojniki popłuczyn, itp.
 • urządzeń zagospodarowania terenu, takich jak drogi, place, ogrodzenia, oświetlenie, wiaty, pomieszczenia magazynowe, itp.
 • budowa i modernizacja zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, oczyszczalni ścieków komunalnych
 • kanalizacji ściekowej do odprowadzania i transportu ścieków komunalnych,
 • oczyszczalni ścieków przemysłowych oraz ścieków, pochodzących z hodowli roślinnej i zwierzęcej
 • przykanalików, jeżeli w ich budowie nie partycypuje finansowo gmina
 • budowa i modernizacja dróg gminnych i powiatowych, dróg publicznych gminnych i powiatowych
 • infrastruktury towarzyszącej, zlokalizowanej w pasie drogowym, w tym m.in.: kanalizacji deszczowej, oświetlenia, zatok, wiat, chodników, ścieżek rowerowych
 • zaopatrzenia w energię z wykorzystaniem lokalnych odnawialnych źródeł energii, polegających na budowie i montażu urządzeń z zakresu mikro- i małych instalacji, m.in.: turbiny wiatrowe, moduły fotowoltaiczne, instalacje mikrokogeneracyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły na biomasę.

Czytaj też: Edukacja uczniów z Ukrainy. To sprawozdanie to wyzwanie

Maksymalna kwota pożyczki to 1,5 mln zł. Oprocentowanie pożyczki to dla przedsięwzięć priorytetowych równowartość 0,95 wskaźnika WIBOR 3M jednak nie mniej niż 2,35 punktu procentowego dla przedsięwzięć priorytetowych, dla pozostałych równowartość wskaźnika WIBOR 3M jednak nie mniej niż 2,5 punktu procentowego.

Okres kredytowania wynosi 5 lat,  w tym okres karencji nie dłuższy niż 12 miesięcy. Finansowanie możliwe jest do 100 proc. wartości inwestycji. 
Co istotne jest możliwość zaciągnięcia pożyczki bez konieczności przeprowadzania przetargu (zgodnie z opinią Centrum Przetargów Publicznych).
Pożyczka nie może zostać przeznaczona na finansowanie inwestycji już zakończonej i/lub refundację kosztów poniesionych przed datą złożenia wniosku do Fundacji.

Nabór odbywa się w trybie konkursowym. Wnioski można składać wyłącznie za pomocą formularza elektronicznego, znajdującego się na stronie spp.efrwp.pl

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!