Partnerzy portalu

225 mln zł kosztowała modernizacja drogi wojewódzkiej z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 14:12
225 mln zł kosztowała przebudowa i modernizacja drogi wojewódzkiej z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki (Podlaskie). W środę oficjalnie oddano ją do użytku.
  • Modernizacja i przebudowa drogi wojewódzkiej z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki w większości została sfinansowana ze środków z UE. 
  • Inwestycję zrealizował Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzki w Białymstoku. 
  • "To jest bardzo ważna inwestycja, droga 673 z Lipska do Sokółki, przez Dąbrowę, przez Sidrę. To jest ponad 30 km nowej drogi. Ciąg komunikacyjny, który na pewno jest bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego" - mówił marszałek Kosicki na uroczystości w Dąbrowie Białostockiej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował podczas otwarcia, że 90 proc. pieniędzy na tę drogę pochodziło z UE. Przypomniał, że dotacja wyniosła ostatecznie 203 mln zł i było to więcej niż pierwotnie planowano, bo udało się zwiększyć unijne dofinansowanie, a to oznacza, że mniej środków trzeba było przeznaczyć z budżetu województwa podlaskiego. Przypomniał, że pierwotnie dofinansowanie z UE miało wynieść 123 mln zł.

Budowę drogi zaczynał jeszcze poprzedni zarząd województwa podlaskiego. Przypomniano, że prace trwały dłużej niż planowano, bo były problemy z pierwszym wykonawcą inwestycji, kończyła ją inna firma.

Inwestycję realizował Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

"To jest bardzo ważna inwestycja, droga 673 z Lipska do Sokółki, przez Dąbrowę, przez Sidrę. To jest ponad 30 km nowej drogi. Ciąg komunikacyjny, który na pewno jest bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego" - mówił marszałek Kosicki na uroczystości w Dąbrowie Białostockiej.

Obecni na otwarciu lokalni samorządowcy podkreślali znaczenie tej drogi dla sprawnej i bezpiecznej komunikacji w regionie, poprawy jakości życia mieszkańców.

Powiat sokólski leży przy granicy z Białorusią.

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz mówił, że droga, która faktycznie funkcjonuje od roku i cieszy mieszkańców powiatu, jest impulsem do rozwoju gospodarczego, łączy Sokółkę - stolicę powiatu sokólskiego z drugim do wielkości miasteczkiem w tym powiecie, czyli Dąbrowę, a to oznacza możliwości rozwoju firm, kontaktów międzyludzkich.

"Sokółkę i Dąbrowę łączy od zawsze współpraca, łączy od zawsze przyjaźń" - mówiła burmistrz Sokółki Ewa Kuligowska. "Najważniejsze jest to, żebyśmy my czuli się bezpiecznie w tych różnych, takich dziwnych czasach" - dodała.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Paweł Wnukowski zwrócił także uwagę, że droga pomaga łączyć północ z południem województwa podlaskiego, ciąg ten jest rozbudowywany o drogę od Lipska do granicy państwa. "(...) a w obecnej sytuacji, która się dzieje na granicy polsko-białoruskiej pokazuje, że jest to inwestycja niezwykle ważna i kluczowa z punktu widzenia militarnego, bo tędy właśnie przecież od Krynek aż po Lipsk do granicy państwa, wzdłuż niej poruszają się nasze wojska i mogą robić to niezwykle skutecznie i szybko ze względu na to, że ten odcinek drogi został wyremontowany" - powiedział Wnukowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!