Partnerzy portalu

273 mln zł z funduszy UE na budowę dróg w Polsce Wschodniej

  • PAP/KO
  • 24 września 2021 - 14:02 | Aktualizacja: 24 września 2021 - 15:10
Rusza kolejna edycja konkursu „Infrastruktura drogowa” finansowana ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020; wnioski można zgłaszać od 25 października do 17 listopada br. - podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która organizuje konkurs.

Według piątkowego komunikatu Agencji, wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie projektów ujętych w Planie Transportowym dla Programu Polska Wschodnia, a celem konkursu realizowanego w ramach działania 2.2 POPW jest sfinansowanie projektów infrastrukturalnych na drogach krajowych i wojewódzkich o nośności minimum 11,5 tony na oś, zapewniających ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym z Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T).

O dofinansowanie mogą starać się miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, czyli: Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn, Rzeszów wraz z ich obszarami funkcjonalnymi lub obszarami realizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie PARP sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek, mimo postępów w rozbudowie infrastruktury drogowej w Polsce Wschodniej, nadal są tam miejsca, które wymagają wsparcia m.in. po to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę stanu środowiska.

PARP poinformowała, że wsparcie finansowe w ramach konkursu "Infrastruktura drogowa" wynosi do 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Całkowity budżet konkursu to 273 mln zł.

Dofinansowanie można przeznaczyć na projekty: infrastrukturalne na drogach: krajowych i wojewódzkich w obrębie miast wojewódzkich i wojewódzkich w obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich PW lub obszarach realizacji ZIT miasta wojewódzkiego, zapewniające ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym TEN-T, poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, posiadające rozpoczętą procedurę wyłaniania wykonawcy robót budowlanych, zmniejszające zatłoczenie i zwiększające przepustowość infrastruktury drogowej, przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego, komplementarne ze zrealizowanymi dotychczas projektami infrastruktury drogowej, ujęte w kontraktach terytorialnych lub strategiach ZIT.

Agencja podała, że we wszystkich zorganizowanych do tej pory edycjach konkursu "Infrastruktura drogowa" podpisano 28 umów na dofinansowanie przekraczające łącznie 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przykłady tych inwestycji są wymienione w "Przewodniku po sukcesach polskich firm" dostępnym w portalu PARP.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!