PARTNER PORTALU
  • BGK

70 mln zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na lubelskie drogi

  • PAP/JS    6 września 2019 - 20:01
70 mln zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na lubelskie drogi
Umowy dotyczące wsparcia finansowego wręczył samorządowcom w Lublinie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek

26 samorządów w woj. lubelskim otrzymało w piątek blisko 70 mln zł dofinansowania na budowę, remonty i modernizację dróg lokalnych. Dotowane z Funduszu Dróg Samorządowych inwestycje obejmą 86 km tych dróg.
  • Wojewoda lubelski podkreślił, że wkrótce dotacje na drogi lokalne zostaną przekazane kolejnym samorządom.
  • Samorządowcy mówili dziennikarzom, że dotacje, które sięgają 80 proc. wartości inwestycji, to duża pomoc dla budżetów gmin.
  • Umowy odebrali przedstawiciele trzech powiatów ziemskich: lubelskiego, świdnickiego i łęczyńskiego oraz 23 gmin położonych w tych powiatach.

Umowy dotyczące wsparcia finansowego wręczył samorządowcom w Lublinie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, w spotkaniu uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew.

Tułajew podkreślił, że dzięki decyzjom rządu PiS samorządy otrzymają większe niż kiedykolwiek pieniądze na inwestycje na drogach. "To wielki zastrzyk finansowy dla dróg gminnych i powiatowych. Jestem głęboko przekonany, że to znacznie poprawi ich jakość w województwie lubelskim" - powiedział wiceminister.

Umowy odebrali przedstawiciele trzech powiatów ziemskich: lubelskiego, świdnickiego i łęczyńskiego oraz 23 gmin położonych w tych powiatach. Łączna kwota udzielonego dofinansowania wynosi blisko 70 mln zł, a cała wartość inwestycji, wraz z nakładami samorządów - 118,5 mln zł. Za te pieniądze mają być zrealizowane zadania na 25 kilometrach dróg powiatowych oraz 61 km dróg gminnych - podał Czarnek.

Wojewoda lubelski podkreślił, że wkrótce dotacje na drogi lokalne zostaną przekazane kolejnym samorządom. "Przeogromne finansowanie, czegoś takiego jeszcze w historii województwa nie było. Łącznie mamy, z zadaniami wieloletnimi w tym momencie rozstrzygniętymi, blisko 495 mln zł. Prawie 80 mln zł zostało już przekazane samorządom wiosną tego roku, z pierwszego naboru, to daje łącznie ponad 570 mln zł" - powiedział Czarnek.

Samorządowcy mówili dziennikarzom, że dotacje, które sięgają 80 proc. wartości inwestycji, to duża pomoc dla budżetów gmin.

W gminie Wojciechów zostaną wybudowane dwa odcinki dróg, w miejscowości Maszki, łącznej długości prawie dwóch kilometrów, kosztem 1,4 mln zł. "Otrzymaliśmy 70 proc. dofinansowania. To duże wsparcie, bez niego nie dalibyśmy rady, mamy wiele problemów" - powiedział wójt gminy Wojciechów, Artur Markowski.

"To ważne drogi w naszej gminie, są praktycznie budowane od nowa. Przy nich są domy. Dotychczas była tam nawierzchnia szutrowa, teraz będzie bitumiczna o odpowiednich standardach. Prace już trwają, w październiku powinny być zakończone" - dodał Markowski.

Dofinansowanie w wysokości ponad 500 tys. zł otrzymała gmina Niemce na przebudowę 1,5 kilometra drogi w miejscowości Jakubowice Konińskie. "Droga jest w pewnym sensie strategiczna, ponieważ łączy ruchliwą drogę wojewódzką i powiatową, umożliwia łatwiejszy dojazd do Lublina, służy nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale i regionu" - powiedział wójt gminy Niemce, Krzysztof Urbaś.

"Cała inwestycja będzie kosztowała niespełna 900 tys. zł, powinna być zakończona w tym roku. Ta droga jest wąska, ona była mocno eksploatowana w czasie budowy obwodnicy Lublina, jest zdegradowana. Bez dotacji remont byłby niemożliwy" - dodał Urbaś. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.