Partnerzy portalu

Akademia Muzyczna w Katowicach zamawia budowę nowej sali wielofunkcyjnej

Budowę obiektu z nową wielofunkcyjną salą widowiskową na ok. 300 miejsc oraz salami ćwiczeń zamawia Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaprojektowany już budynek stanie na wprost obecnej siedziby, między ul. Wojewódzką i torami kolejowymi.
  • Jak mówili na środowej konferencji prasowej przedstawiciele uczelni, potrzebuje ona nowej przestrzeni, ponieważ stale się rozwija.
  • W 2019 r. Akademia uruchomiła nowy kierunek studiów w ramach wydziału wokalno-aktorskiego - taniec.
  • Nowy obiekt powstanie z myślą o spektaklach teatru tańca, spektaklach operowych, koncertach kameralnych i konferencjach.

"Inwestycja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój akademii. Zapewni komfort pracy studentom i pedagogom, nie tylko w sali koncertowej, ale też w licznych salach warsztatowych. Będzie miejscem, gdzie twórczość naszych młodych artystów będzie miała znakomite warunki do zaprezentowania się odbiorcom" - podkreślił rektor Akademii Muzycznej prof. Władysław Szymański.

Jak ocenił, śmiałe inwestycje w infrastrukturę kulturalną zmieniają dzielnice i całe miasta, a Akademia Muzyczna może być uznana liderem tych przemian w Katowicach.

"Otwarta w 2007 r. sala koncertowa przyczyniła się do spontanicznej rewitalizacji tej części śródmieścia. Nowy budynek Akademii wzbogaci Katowice o nowoczesną salę widowiskową i dopełni rozpoczęty wtedy proces przemiany tej części miasta" - zapewnił prof. Szymański.

Obiekt stanie na wprost obecnej neogotyckiej siedziby uczelni, na terenie między ul. Wojewódzką, ul. Damrota i torami głównej, przecinającej Katowice linii kolejowej. Działkę o powierzchni ponad 5 tys. mkw. miasto przekazało uczelni już w 2013 r.

Cechą nowego budynku ma być przeszklenie w jego środkowej części, dzięki któremu m.in. pasażerowie przejeżdżających przez Katowice pociągów mają nadal dostrzegać efektowną elewację głównego gmachu Akademii Muzycznej. Przeszklenie - w intencji projektantów - ma też pomagać budynkowi nawiązywać relacje z otoczeniem - mieszkańcami dzielnicy, miasta i regionu.

Nowy gmach ma służyć zarówno studentom, jak i mieszkańcom. Akademia, która oferuje wydarzenia artystyczne dla gości z zewnątrz, będzie mogła powiększyć ten repertuar o kolejne występy, ale też o warsztaty czy zajęcia. Sercem obiektu ma być sala widowiskowa dla ok. 300 widzów lub słuchaczy, z systemem pozwalającym modyfikować głębokość sceny i orkiestronem, czyli kanałem dla orkiestry.

Czytaj też: Nowa siedziba urzędu marszałkowskiego w Szczecinie grozi katastrofą budowlaną? Marszałek odpiera zarzuty

Autorami wybranego w konkursie projektu są Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus z katowickiej pracowni SLAS. Jak zapewnili architekci, myśląc o nowym budynku mieli przede wszystkim na uwadze miejsce, działkę na pograniczu miasta i torów kolejowych.

"Nie chcieliśmy, aby nowy budynek odwracał się tyłem do oddzielonej torami kolejowymi pozostałej części miasta. Nowy obiekt to rozwinięcie i uzupełnienie kompleksu, ale jednocześnie zaakcentowanie obecności Akademii w mieście poprzez otwarcie jej wielkim, przeskalowanym oknem na kolej, miasto i świat" - wyjaśnili projektanci.

Czytaj też: Kończy się remont amfiteatru w Jaworzu

Jak poinformowano w środę, akademia ogłosiła właśnie przetarg na wykonawcę nowego budynku. Liczy, że prace będą mogły rozpocząć się wiosną 2022 r. Koszt budowy szacowany jest na 80 mln zł.

"Chciałbym zapewnić, że inwestycja będzie miała mocne, parlamentarne poparcie. Będziemy się starali, aby była również uwzględniona w budżetach resortu kultury" - mówił obecny na środowej konferencji poseł PiS Jerzy Polaczek.

Akademia Muzyczna w Katowicach prowadzi działalność w kilku budynkach m.in. w pochodzącym z przełomu XIX i XX w. gmachu w stylu neogotyckim, który został wzniesiony jako niemiecka szkoła zawodowa. W latach 20. ub. wieku mieściła się w nim pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!