Partnerzy portalu

Aleja spacerowa w miejsce ogródków działkowych. Obawy mieszkańców Gliwic

Duże zmiany na Trynku w Gliwicach – pomiędzy ul. Nowy Świat a Toruńską ma powstać nowa aleja spacerowa.  to inwestycja z programu wyborczego Adama Neumanna, ale na razie spotkała się z chłodnym przyjęciem przez działkowiczów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Inwestycja doprowadzi do przynajmniej częściowej likwidacji znajdujących się na tym terenie ogródków działkowych.
  • Działkowcy apelują o ich uratowanie, miasto przekonuje, że nowa przestrzeń po zmianach będzie dostępna dla większej liczby mieszkańców.

Nowa aleja spacerowa docelowo ma mieć 1,5 kilometra długości i łączyć ul. Nowy Świat z ul. Toruńską. Będzie przebiegać równolegle do ul. Rybnickiej (stąd inwestycji nadano nazwę “Alei Noworybnickiej”). Dla drugiego odcinka (Kochanowskiego – Toruńska), MZUK właśnie ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną. Urzędnicy przekonują, że nowa propozycja to “odpowiedź na oczekiwania mieszkańców dotyczące tworzenia nowych zielonych terenów”.

– Ten teren był od wielu lat rezerwowany na drogę. Plany te jednak zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami zostały zweryfikowane. Zamiast drogi powstanie aleja o charakterze parkowym – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Działkowicze: nikt z nami nie rozmawiał

Na razie plany miasta spotkały się z chłodnym przyjęciem przez działkowiczów z Trynku, którzy na terenie przyszłej inwestycji od lat dzierżawią teren pod ogródki działkowe. Jak mówią, nikt w sprawie nowego pomysłu z nimi się nie kontaktował. Ich niepokój wzbudził nowy termin udzielonej przez miasto dzierżawy – na rok czasu, a nie jak wcześniej na okres trzech lat. Postanowili działać.

– Nie zgadzamy się na inne przeznaczenie tych terenów, niż w praktyce funkcjonujące – czytamy w piśmie z połowy października, adresowanym do prezydenta Gliwic. – Teren ten użytkowany jest od 40 lat jako rekreacyjne ogródki działkowe, na których przez ten czas zasadzono bardzo dużą ilość zieleni […] dla osób starszych jest to jedyne miejsce w tym obrębie, gdzie w ciszy i spokoju mogą obcować z naturą – czytamy w piśmie.

Teraz, gdy wiadomo już, że planowane jest powstanie nowej alei, działkowcy chcą czynnie uczestniczyć w planowaniu nowej przestrzeni.

– Chcielibyśmy, i jako mieszkańcy dzielnicy i jako użytkownicy Ogrodów Działkowych Trynek, żeby warunki konkursu uwzględniały nasze potrzeby – mówi nam lider działkowców Andrzej Cybulski. – Nikt z nami jednak nie rozmawiał, nie pytał, co jest dla nas tutaj ważne. Dlatego chcielibyśmy pokazać naszą wizję i chcemy wystąpić z własnym pomysłem w konkursie. Jest jednak bardzo mało czasu i nie wiemy, czy się to nam uda. Będziemy również składać wnioski do nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice – dodaje.

– Mieszkańcy obawiają się, że na dużą cześć terenu być może czeka już chętny deweloper, bowiem w planie miejscowym jest to obszar zabudowy wielorodzinnej – komentuje Agnieszka Bugno-Janik, urbanistka i aktywistka miejska (ostatnio zaangażowana m.in. w ruch “Łabędy Nie Fabryka”). – Być może to ze względu na przewidywaną zabudowę deweloperską uatrakcyjnia się w ten sposób otoczenie. Czekamy jednak ciągle na odpowiedź od władz miasta na to pytanie – dodaje.

Magistrat: nowy teren będzie dostępny dla większej liczby mieszkańców

Teren, o którym mowa użytkuje obecnie 270 dzierżawców. Urzędnicy nie ukrywają, że część z nich w związku z budową alei, zostanie pozbawiona takiej możliwości.

– Inwestycja będzie nieuchronnie wiązała się zakończeniem obecnych dzierżaw. Dokładna ich liczba nie jest jednak znana – mówi Łukasz Oryszczak. – Warto podkreślić, że otwarty teren zielony będzie dostępny dla wielokrotnie większej liczby okolicznych mieszkańców niż obecnie ogrodzone ogrody – dodaje.

Prace w konkursie na zagospodarowanie terenu można składać do 2 grudnia. Termin realizacji inwestycji nie jest na razie znany (miasto ma problemy z pozyskaniem części terenu od prywatnego właściciela). Aktywiści i działkowcy przekonują, że to dobra okazja, by wypracować rozwiązanie kompromisowe: wykonać inwentaryzację ogrodów i wspólnie z mieszkańcami opracować plan godzący nowe funkcje z obecnie istniejącymi.

– Aleja być może mogłaby powstać, jednak projektować należy większe obszary niż takie paski, aby uzyskany efekt miał sens dla miasta i dzielnicy – podsumowuje Bugno-Janik.

Pomysł stworzenia “Alei Noworybnickiej” zasygnalizowany został w programie wyborczym Adama Neumanna z 2019 roku. Inwestycja widniała wówczas pod nieco bardziej spektakularną nazwą “Parku Południowego”. Jeżeli realizacja dojdzie do skutku, nie będzie pierwszym tego typu działaniem miasta w rejonie ul. Rybnickiej. Na początku września, gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWIK), po wielu latach oddało do dyspozycji mieszkańców obiecany zieleniec w pobliżu swojej siedziby przy ul. Rybnickiej 27.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!