Partnerzy portalu

Andrzej Adamczyk: Inwestycje publiczne niezwykle istotne w czasie kryzysu

- Kolej plus się rozpędzę, jest przekonany, że wspólnie z samorządami doprowadzimy do zmniejszenia obszarów, które są pozbawione dostępu do transportu kolejowego – mówi Andrzej Adamczyk. Minister podkreśla wagę także inwestycji drogowych.

-  Dotrzymujemy danego Polakom słowa. Tworzymy spójną sieć bezpiecznych, nowoczesnych i przewidywalnych dróg - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas bloku tematycznego „Inwestycje infrastrukturalne w nowej perspektywie finansowej UE”, w trakcie EEC Trends.

Zobacz też: EEC Trends w doborowej obsadzie 

- Rok temu staliśmy na rozdrożu. Musieliśmy zdecydować, czy przerwać budowy i wychłodzić proces inwestycyjny – na takie rozwiązanie zdecydowało się wiele krajów europejskich. Rząd polski podjął jednak bardzo odważną decyzję – zdecydował, że pójdziemy inną drogą. Cel był jasny: utrzymać miejsca pracy, utrzymać ciągłość łańcuchów dostaw – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. -  Była to trudna i odważna decyzja. Dzisiaj, z perspektywy roku, widzimy, że była słuszna – dodał.

Jak mówił Adamczyk Polska jest nadal wielkim placem budowy, wyliczył, że w ubiegłym roku otwarto m.in. ok. 140 km odcinków dróg krajowych i zmodernizowano 750 km torów.

Przypomniał również, że w 2020 r. rząd ogłosił nowy rządowy program na lata 2020-2030 – Program Budowy 100 Obwodnic. – Są już podpisane pierwsze umowy w ramach tego programu – dodał.

 

- Drogowy szlak między Łodzią z Częstochową był zmorą kierowców, ale prace są zaawansowane i niedługo będziemy mogli jeździć bezpiecznie. W ciągu jednego roku oddaliśmy dworce kolejowe w Białymstoku, Oświęcimiu, Niedzicy, do tego zmodernizowaliśmy ponad sto stacji i przystanków kolejowych – wyliczał minister.

Przypomniał też, że po ćwierć wieku pociągi wróciły m.in. na linię Hajnówka - Bielsk Podlaski.

- Kolej plus się rozpędzę, jest przekonany, że wspólnie z samorządami doprowadzimy do zmniejszenia obszarów, które są pozbawione dostępu do transportu kolejowego – mówił Andrzej Adamczyk.

Jak stwierdził, wszystkim powinno zależeć, że dojazd do pracy czy szkoły był bez i komfortowy, a regionalne i lokalne połączenia kolejowe stwarzają takie możliwości.

- Polska jest jedna i mamy obowiązek dbać o nią w każdym regionie, każdy mieszkaniec ma prawo dostępu do nowoczesnej infrastruktury niezależnie od tego gdzie mieszka – dodawał minister.

KOMENTARZE4

  • publiczne pieniądze ! 2021-03-09 21:24:56
    państwowe budownictwo mieszkań byłoby najlepszym kołem zamachowym dla naszej gospodarki, a nie tylko asfalt i szyny kolejowe, czy nikomu niepotrzebny przekop i tunel pod rzeką.
  • olewają lud prosty ? 2021-02-18 07:27:46
    jak słyszymy będzie, będzie program "NOWY POLSKI ŁAD" , niestety nie udało się , przywrócić pozamiejskich połączeń autobusowych w ramach Piątki Kaczyńskiego - ale trudno mieć nadzieję na likwidację białych plam komunikacyjnym w także "Nowym Ładzie" , gdyż nie zauważam takiej pra...wdziwej woli rządzących.  rozwiń
  • bez miliardów + 2021-02-17 15:32:12
    uwzięli się na tę kolej, jak małe chłopcy na kolejkę, a przecież aby zlikwidować "białe plamy komunikacyjne" wystarczyłoby kupić 10-cio letnie busy z niemieckiego demobilu - byłoby tanio i od ręki !

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!