Będą dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie

Jak poinformował we wtorek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, dwa nowe krakowskie przystanki powstaną przy linii kolejowej nr 95, aby skomunikować z koleją Nową Hutę i okoliczne miejscowości.
Przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Igołomskiej i ul. Czeczeńskiej. W ramach inwestycji wybudowane będą dwa dwustumetrowe perony, wyposażone w system nagłośnienia, wiaty, ławki i tablice informacyjne.
Projekty, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu
Linia kolejowa w tym miejscu przebiega nasypem, dlatego wykonawcy prac wybudują także bezpieczne dojścia do peronów. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się mają być pochylnie. Przy peronach i chodnikach zainstalowane będzie energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

Czytaj więcej
PKP planują przetargi za blisko 20 mld złTrzy kilometry na południe od przystanku Kraków Kościelniki powstanie przystanek Kraków Przylasek. Będą na nim dwa perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej, do których mają prowadzić ciągi komunikacyjne i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.
"Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego - coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem" - wskazał przedstawiciel PLK.
Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że w Krakowie są realizowane "bezprecedensowe projekty kolejowe, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu". "Dodatkowe przystanki, wybudowane dzięki wsparciu rządu, zagwarantują wygodny dostęp do pociągu kolejnym mieszkańcom Krakowa" - zaznaczył.
Nowe inwestycje w ramach rządowego programu przystankowego
Jak przypomniał w komunikacie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, zarządca infrastruktury kolejowej konsekwentnie poprawia dostęp do kolei w stolicy Małopolski. Przypomniał, że w ostatnich latach powstały przystanki w Opatkowicach, Złocieniu i Bronowicach.
Zapowiedział, że w całej Małopolsce w ramach rządowego programu przystankowego powstanie w sumie dziewięć nowych przystanków, m.in. w Pisarach, Nowym Sączu czy Dąbrówce. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni mogą już korzystać od grudnia 2022 roku.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.