Partnerzy portalu

Będą dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie

Przetargi na budowę dwóch nowych przystanków Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek ogłosiły PKP Polskie Linie Kolejowe. Zgodnie z planami powstaną one do końca 2024 r.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformował we wtorek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, dwa nowe krakowskie przystanki powstaną przy linii kolejowej nr 95, aby skomunikować z koleją Nową Hutę i okoliczne miejscowości.

Przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Igołomskiej i ul. Czeczeńskiej. W ramach inwestycji wybudowane będą dwa dwustumetrowe perony, wyposażone w system nagłośnienia, wiaty, ławki i tablice informacyjne.

Projekty, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu

Linia kolejowa w tym miejscu przebiega nasypem, dlatego wykonawcy prac wybudują także bezpieczne dojścia do peronów. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się mają być pochylnie. Przy peronach i chodnikach zainstalowane będzie energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

Trzy kilometry na południe od przystanku Kraków Kościelniki powstanie przystanek Kraków Przylasek. Będą na nim dwa perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej, do których mają prowadzić ciągi komunikacyjne i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.

"Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego - coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem" - wskazał przedstawiciel PLK.

Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że w Krakowie są realizowane "bezprecedensowe projekty kolejowe, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu". "Dodatkowe przystanki, wybudowane dzięki wsparciu rządu, zagwarantują wygodny dostęp do pociągu kolejnym mieszkańcom Krakowa" - zaznaczył.

Nowe inwestycje w ramach rządowego programu przystankowego

Jak przypomniał w komunikacie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, zarządca infrastruktury kolejowej konsekwentnie poprawia dostęp do kolei w stolicy Małopolski. Przypomniał, że w ostatnich latach powstały przystanki w Opatkowicach, Złocieniu i Bronowicach.

Zapowiedział, że w całej Małopolsce w ramach rządowego programu przystankowego powstanie w sumie dziewięć nowych przystanków, m.in. w Pisarach, Nowym Sączu czy Dąbrówce. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni mogą już korzystać od grudnia 2022 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!