Partnerzy portalu

Będą remonty dróg na polsko-czeskim pograniczu

Trzy wspólne projekty remontów i przebudowy dróg na polsko-czeskim pograniczu, zamierza zrealizować Opolszczyzna z krajem morawsko-śląskim oraz ołomunieckim
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Inwestycje te mają służyć turystyce, kontaktom społecznym i gospodarczym na tym terenie.

Członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś powiedział, że drogi na pograniczu polsko-czeskim – a konkretnie na pograniczu opolskiego i kraju morawsko-śląskiego oraz kraju ołomunieckiego – nie są w najlepszym stanie zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej.

Nie sprzyja to pobudzaniu gospodarki, zwłaszcza turystyki oraz szeroko pojętej aktywizacji pogranicza. Są to też komunikacyjne wąskie gardła dla podróżujących z woj. opolskiego w stronę Austrii, Chorwacji czy Włoch.

– Chcemy to zmienić dzięki pieniądzom unijnym dostępnym w programie Interreg V-A Republika Czeska – Polska” – mówi Tomasz Kostuś.

Zapowiada, że w najbliższych latach woj. opolskie chce zrealizować w partnerstwie z czeskimi regionami trzy projekty drogowe na pograniczu. Wnioski o ich dofinansowanie mają zostać złożone w listopadzie. Będą to kompleksowe przebudowy dróg dostosowujące je do nowych parametrów, jeśli chodzi o nośność, szerokość czy kwestie bezpieczeństwa,

Zastępca dyrektora departamentu infrastruktury i gospodarki opolskiego urzędu marszałkowskiego Remigiusz Widera podaje, że dwa projekty mają być realizowane z krajem morawsko-śląskim. Pierwszy z nich dotyczy remontu 4 km drogi wojewódzkiej nr 420 relacji Kietrz-Opawa, a po stronie czeskiej ponad półkilometrowego odcinka trasy w Opawie. Szacunkowe koszty tej inwestycji po polskiej stronie to 1,7 mln euro, a po stronie czeskiej 1,6 mln euro. W opolskim inwestycja ta – jeśli uda się pozyskać unijne dofinansowanie – powinna się zacząć w 2017.

Drugi projekt dotyczy infrastruktury drogowej na odcinku Branice-Uvalno. Po polskiej stronie przebudowany ma być odcinek drogi wojewódzkiej nr 419 o długości 2,8 km przebiegający przez całe Branice aż do granicy; po czeskiej – most graniczny wraz z dojazdami. Szacowany koszt tej inwestycji po stronie polskiej to ok. 2,3 mln euro, a po stronie czeskiej 1,1 mln euro. Przetarg mógłby zostać rozstrzygnięty w 2016 r. a roboty ruszyć w roku następnym.

Trzeci projekt Opolszczyzna ma realizować z woj. dolnośląskim, powiatem kłodzkim i krajem ołomunieckim. Po stronie woj. opolskiego zakłada on przebudowę drogi wojewódzkiej 382 w miejscowości Paczków za ok. 1,5 mln euro. Woj. dolnośląskie za nieco ponad 12 mln euro chciałoby poprzez ten projekt wyremontować kilka odcinków dróg; powiat kłodzki jeden za 1,5 mln euro, a kraj ołomuniecki – dwa odcinki za 2,5 mln euro.

W poprzednim okresie programowania z lat 2007-2013 przeprowadzono już inwestycje na wiodących do polsko-czeskiej granicy drogach 382 i 411. Planowane obecnie zadania to kontynuacja działań poprawiających infrastrukturę drogową na tym terenie.

W planach jest również budowa drugiej części obwodnicy położonych niedaleko granicy polsko-czeskiej Głubczyc. Niespełna czterokilometrową dotąd obwodnicę tego miasta otwarto i oddano do użytku w październiku ub. roku. Potrzebę budowy jej kontynuacji zgłoszono jako uzupełnienie do Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023.

Jest to zadanie o tyle ważne, że po czeskiej stronie ma w przyszłości powstać obwodnica Krnova i mowa jest o docelowym skomunikowaniu tych inwestycji.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!