Partnerzy portalu

Bobowo, Krokowa, Liniewo, Pelplin, Słupsk, Sztutowo. 23 gminy i powiaty z dotacją na drogi

Około 25 km dróg lokalnych na Pomorzu zostanie zmodernizowanych do końca roku dzięki Rządowemu Programowi na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W środę (25 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wicewojewoda pomorski, Mariusz Łuczyk i przedstawiciele gmin i powiatów podpisali umowy dotyczące dofinansowania z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. 
  • Dofinansowanie pozwoli zmodernizować ok. 25 km dróg lokalnych w 23 gminach i powiatach.  Podano, że realizacja inwestycji zwiększy dostępność 268 ha terenów inwestycyjnych.
  • Pomorskie w ramach programu otrzymało 27,3 mln zł. Zmodernizowanych zostanie ok. 21 km dróg gminnych i 4 km dróg powiatowych.

Inwestycje o łącznej wartości ponad 42 mln zł zostaną zrealizowane w gminach: Bobowo, Linia, Debrzno, Krokowa, Liniewo, Pelplin, Przodkowo, Szemud, Sztutowo, Brusy, Starogard Gdański, Miastko, Mikołajki Pomorskie, Nowa Karczma, Żukowo, Trzebielino, Kępice, Nowa Wieś Lęborska, Słupsk, Lipusz, Skarszewy oraz w powiatach: kościerskim i wejherowskim.

Kierownik oddziału infrastruktury i transportu pomorskiego urzędu wojewódzkiego, Michał Ochaciński wyjaśnił, że dzięki dofinansowaniu uda się nie tylko zmodernizować lub zbudować drogi ale też m.in.: 10 km ciągów pieszo-rowerowych, 16 przejść dla pieszych i skrzyżowania.

Prezydent Starogardu Gdańskiego, Janusz Stankowiak powiedział, że dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,2 mln zł, które stanowi połowę kosztów planowanej inwestycji, gmina przebuduje ok. pół kilometra ulicy Kopernika. Będzie to pierwszy etap jej modernizacji. Podkreślił, że jest to bardzo ważna ulica prowadząca do największego zakładu w Starogardzie Gdańskim, do Polpharmy. - Zależy nam na jak najlepszym skomunikowaniu z tym zakładem - dodał. Zaznaczył, że w tej chwili jest tam droga utwardzona ale o bardzo złej jakości.

Czytaj więcej: Znamy wykonawcę ostatniego odcinka autostrady A1

Starosta kościerski, Alicja Żurawska powiedziała dziennikarzom, że dotacja pozwoli na przebudowę ok. 3,5 km odcinka drogi powiatowej Trzebuń-Sominy. Zaznaczyła, że droga znajduje się na terenie, który w sierpniu ubiegłego roku zniszczyła nawałnica. Podkreśliła, że obecnie bardzo zniszczona droga jest wykorzystywana przez pojazdy, które wywożą "urobek ponawałnicowy", głównie w Nadleśnictwie Lipusz. Zapowiedziała, że prace powinny rozpocząć się w sierpniu i potrwają do listopada. Inwestycja o łącznej wartości ponad 1,5 mln zł otrzymała dofinansowanie pokrywające koszty prac w ponad 76 proc.

Ochaciński poinformował, że w konkursie na dofinasowanie wpłynęło ponad 130 wniosków. Samorządy wnioskowały o dotacje na łączną kwotę 216 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosiła 300 mln zł. O przyznaniu dofinansowania decydowała przede wszystkim poprawa: bezpieczeństwa, połączeń z ważniejszymi drogami oraz dostępu do budynków użyteczności publicznej np. do szkół i przychodni. Ochaciński przyznał, że "wybór był bardzo trudny". Na liście rezerwowej znajduje się osiem projektów o łącznej wartości inwestycji ponad 20 mln zł.

Czytaj więcej: Ponad 1 mld dofinansowania na budowę kluczowej dla regionu drogi

Pieniądze na remonty i budowę dróg lokalnych pochodzą z drugiej w tym roku transzy z budżetu państwa w wysokości 500 mln zł. W ramach pierwszej transzy na ten cel wcześniej rząd rozdysponował 800 mln zł.

Zdaniem Ochacińskiego, dzięki wsparciu z budżetu państwa - w ramach wieloletnich programów - od 2009 r. w województwie pomorskim udało się zmodernizować lub zbudować ponad tysiąc kilometrów dróg. Tylko w tym roku samorządy otrzymały dotację w łącznej wartości 43 mln zł.

W czerwcu wojewoda pomorski mówił dziennikarzom, że wraz z własnym wkładem finansowym gmin, w tym roku na naprawę dróg lokalnych na Pomorzu może być wydane prawie 200 mln zł. Planowana jest naprawa lub budowa ponad stu km dróg, wielu skrzyżowań z drogami wojewódzkimi i krajowymi oraz rond, ciągów pieszo - rowerowych, przejść dla pieszych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!