Partner portalu

Brenna z gigantyczną inwestycją. To będzie największe centrum sportowo-wypoczynkowe w Polsce

Gmina Brenna wybuduje jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce kompleksów rekreacyjno-sportowych. To dobra wiadomość zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców i samorządu, bo na inwestycji skorzystają wszyscy.
 • Miniony rok był dla miejscowości turystycznych oraz działających w branży turystycznej podmiotów wyjątkowo trudny. 
 • Spragnieni aktywności i bliskości natury turyści po przymusowym lockdownie wrócili - podobnie jak nadzieja na powrót do normalnego działania i rozwoju.
 • Gmina Brenna na takowy nie tylko stawia, ale i konsekwentnie go realizuje. Finałem ma być inwestycja, która uczyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. 

Minione wakacje to czas, który pozwolił branży turystycznej odrobić częściowo straty spowodowane kolejnymi lockdownami. To również czas, w którym zmieniły się turystyczne nastroje Polaków, którzy chętniej stawiają na wyjazdy krajowe, ukierunkowane na aktywny wypoczynek.

- Pragnienie turystów bliskości natury jest tak ogromne, że wszystko na nowo ożyło - zapełniły się pensjonaty, agroturystyka oraz nieliczne hotele, które są w Brennej i chciałoby się, żeby tak już zostało - mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna. - Mamy świadomość, że statystyki pokazują, że mamy czwartą falę pandemii, ale to, czego doświadczyliśmy przez ostatnie dwa miesiące, pokazuje, że próbujemy zmierzyć się z nową rzeczywistością, z nowymi wymaganiami i oczekiwaniami turysty. Jako samorząd gminy staramy się tak przygotowywać ofertę i kalendarz wydarzeń, żeby im sprostać. 

Aby to było możliwe, niezbędne są inwestycje. Tu Brenna, inwestując w nową infrastrukturę, podąża za nastrojami i wymaganiami różnych grup turystów, 

- Pomogło nam tutaj wsparcie funduszy dla miejscowości górskich, dzięki któremu mogliśmy zainwestować w ścieżki rowerowe - w przyszłym miesiącu będziemy otwierać prawie 4,5 km takiej ścieżki. Zrobiliśmy też tężnię solankową i wiele obiektów, które pozwalają wypoczywać zarówno grupom, turystom indywidualnym, jak również rodzinom z dziećmi - chociażby po to, by mogły wykorzystać bon turystyczny, który wspiera rynek turystyczny - mówi Pilch. - Widzimy, że turysta szuka możliwości doświadczenia wypoczynku aktywnego, stąd też moda na rower, edukację dzieci i młodzieży, a taka jest realizowana w Beskidzkim Domu Zielin Przytulia. Dużym powodzeniem cieszy się obserwatorium nietoperzy, które - mimo obostrzeń - było chętnie odwiedzane  

Kierunek rozwój 

Dobra infrastruktura to podstawa, by przyciągnąć turystów. Gmina Brenna chce znacząco zwiększyć ich liczbę, a pomóc w tym ma - i zapewne pomoże - budowa Kotarz Areny - Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku. 

- Opowiadaliśmy o tej inwestycji dużo, ale to dlatego, że przygotowania do niej wymagały wiele czasu i zabiegów - to była zmiana planów zagospodarowania przestrzennego, opracowanie badań - przyrodniczych, hydrologicznych, geologicznych prac grup specjalistycznych, współpracy ze światem nauki. Przede wszystkim przygotowywaliśmy w tym czasie 180 ha terenu pod inwestycję, z czego 120 ha będzie przekazane inwestorowi. Przebrnęliśmy przez trudny okres uzgodnień oraz dodatkowego i specyficznego zainteresowania ekologów. Pokazaliśmy też, że chcemy chronić pomniki przyrody, pokazywać je jako produkt turystyczny, chcemy dbać o przyrodę i nadmiernie w nią nie ingerować. Można to zrobić w tej przestrzeni i potencjale, którymi dysponuje Brenna. 

Rozmach inwestycji jest duży - podobnie jak zaangażowanie mieszkańców gminy. 

-  Jest to też olbrzymia szansa dla gminy Brenna - nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów, bo musimy zadbać o jednych i drugich, nie można wyeliminować żadnej z tych grup, tu musi być symbioza. Na potrzeby tej inwestycji zaangażowało się prawie 65 mieszkańców, przekazując swoje grunty po to, żeby pokazać wkład społeczny w tę inwestycję. To dawało nam siłę, żeby z determinacją walczyć o przygotowanie każdego szczegółu tej inwestycji - mówi Jerzy Pilch.

Czytaj też: W 2023 r. w górach ruszy gigant turystyczny. Już ponad 70 osób zaangażowanych w projekt

Realizacja budowy Kotarz Areny przewidziana jest na 2023 r. 

- W związku z tą inwestycją zapewne zwiększy się baza noclegowa, bo tego w Brennej brakuje, gdyż nie mamy dobrze rozbudowanej sieci hoteli i trochę nam umyka chociażby średni event. Gdyby ta baza zwiększyła się o 4 tys. miejsc, to byłaby olbrzymia szansa dla wszystkich. Oczywiście patrzę na to również pod kątem budżetu naszej gminy - przyznaje Pilch.

I podkreśla, że inwestycja będzie realizowana z największym poszanowaniem przyrody. 

- Kotarz Arena to nazwa, która pokazuje zaangażowanie części hotelowej, wyciągowej i obiektów realizujących działania ekologiczne. Dbamy o to, żeby pielęgnować naszą tożsamość, dziedzictwo oparte na kulturze wołoskiej, roślinności, wypasie owiec - i chcemy to wszystko w ramach tej inwestycji pokazać. Chcemy zadbać o to, by nasze łąki i hale nie były degradowane, by żyły, bo to są przepiękne tereny widokowe, spacerowe. Ta inwestycja ma pokazać potencjał Brennej związany z płaszczyzną przyrodniczą oraz z dziedzictwem kulturowym, a na bazie tego drugiego chcemy, by rozwijał się produkt "Brenna ziołem pachnąca" - relacjonuje wójt. 

KOMENTARZE12

 • Wielunianin 2021-10-13 12:14:10
  A kiedy w Wieluniu w województwie łódzkim zainwestują w sprawna wentylacje w każdym domu. Tam pewnym starszym i schorowanym obywatelom grozi ŚMIERĆ OD... OBRZYDLIWEGO SMRODU KULINARNEGO WTŁACZANEGO IM ZŁOŚLIWIE DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! I JEST TO ROBIONE Z PREMEDYTACJĄ! TYM LUDZIOM GR...OZI ŚMIERĆ A ZAMIAST POMOCY TO OTRZYMUJĄ ONI SERIĘ POTWORNYCH PRZEŚLADOWAŃ I SEANSÓW NIENAWIŚCI I TYLKO ZA TO ŻE CHCĄ ŻYĆ I PROSZĄ O POMOC ! W tym mieście dzieją się naprawdę straszne rzeczy a nikt tym obywatelom nie chce pomóc. Za to do PRZEŚLADOWAŃ I REPRESJI to kolejka chętnych.  rozwiń
 • Krzysztof 2021-10-10 18:32:35
  Plan taki jak zawsze wziąć kolejny kredyt aby spłacić poprzedni 🤣 Nieudolność gminy to mieć działki przy rzece i nie wykorzystać tego pod płatne parkingi. Przecież lepiej sprzedać 🤦
 • Krytyk 2021-10-10 17:05:06
  Wójt niech lepiej opowie jaki ma plan na spłatę pożyczek zaciągniętych w parabankach. Inwestycja na Kotarzu to największa tragedia jaka może spotkać to piękne miejsce...jedno z ostatnich takich miejsc w Beskidzie Śląskim.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!