Partner portalu

Budowa trzech krakowskich parkingów park&ride wsparta z funduszy UE

Kraków dostanie blisko 7,3 mln zł z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na budowę trzech parkingów w systemie Parkuj i Jedź.

• Kurdwanów, Bieżanów, Mały Płaszów - w sumie w tych trzech projektach powstanie ponad 440 miejsc parkingowych. 

• Wszystkie parkingi będą wyposażone w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej, a przy ulicach dojazdowych do nich umieszczone zostaną tablice informujące o liczbie wolnych miejsc. Znajdą się na nich także stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

• Z parkingów darmo będą mogły korzystać osoby posiadające ważne bilety komunikacji miejskiej.

- Wszystkie trzy projekty, za które odpowiadamy uzyskały bardzo wysoką ocenę, otrzymując jedną z najwyższych z dotychczas wybranych przedsięwzięć liczbę punktów - zaznaczył Piotr Kącki, członek zarządu Miejskiej Infrastruktury.

Zadania, które dofinansuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to parkingi typu park&ride: Kurdwanów, Bieżanów oraz Mały Płaszów. Dwa pierwsze projekty już są realizowane i zostaną oddane do użytku w tym roku.

Parking P+R Kurdwanów jest zlokalizowany na działce gminnej pod estakadą pętli tramwajowej Kurdwanów z wjazdem od strony ulicy por. Halszki. W ramach inwestycji powstanie 167 miejsc postojowych.

Parking P+R Bieżanów na 110 miejsc jest budowany na gminnej działce przy pętli tramwajowej. Większość stanowisk postojowych znajdzie się wewnątrz pętli. Obiekt został tak zaprojektowany, aby kierowca miał poczucie, że wysiada ze swojego pojazdu w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku tramwajowego. Wjazd do parkingu będzie się odbywał od strony ul. Barbary.

Dla parkingu P+R Mały Płaszów spółka Miejska Infrastruktura ogłosiła przetarg. W ramach tej inwestycji powstanie 166 miejsc postojowych. Na wniosek mieszkańców oraz po uzgodnieniach z władzami Dzielnicy XIII, obiekt zaplanowano po drugiej stronie ul. Lipskiej, na wysokości pętli tramwajowej.

Wszystkie parkingi będą wyposażone w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej, a przy ulicach dojazdowych do nich umieszczone zostaną tablice informujące o liczbie wolnych miejsc. Znajdą się na nich także stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

W obiektach przewidziano również specjalne miejsca dla rowerów, które będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki, zamki elektromagnetyczne, a także objęte monitoringiem wizyjnym.

Z parkingów darmo będą mogły korzystać osoby posiadające ważne bilety komunikacji miejskiej. Osoby, które takich biletów nie posiadają, będą płaciły za postój, ale na podstawie biletu parkingowego pojadą komunikacją miejską.

Kącki zaznaczył, że przyjęte rozwiązania w pełni zintegrowane są z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej zarówno w wersji tradycyjnej, jak również mobilnej iMKA.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!