Partnerzy portalu

Centrum Warszawy przejdzie metamorfozę

Miejski ratusz między Zielną a Marszałkowską, cztery wieżowce w sąsiedztwie pl. Grzybowskiego, nowe wyjście ze stacji metra Świętokrzyska, nowa zebra na Marszałkowskiej i cztery szpalery drzew na tej ulicy - taką metamorfozę ścisłego centrum Warszawy proponuje stołeczny ratusz.

"To jeden z największych paradoksów Warszawy: w najściślejszym centrum miasta, tuż przy skrzyżowaniu dwóch linii metra przez 250 metrów ciągnie się... trawnik. Jest szeroki na 50 metrów, znajduje się między Zielną, Marszałkowską i Królewską. Kiedyś w tym miejscu działały pawilony handlowe. Po ich rozbiórce został trawnik i parking, z absurdalnie wyglądającą w takim otoczeniu wiatą wyjścia ze stacji metra" - czytamy w stołecznym dodatku "Gazety Wyborczej".

Jakby tego wszystkiego było mało - dodaje "GW" - teren ten jest praktycznie "wyspą wyciętą z Warszawy". "Żeby tam dojść z drugiej strony Marszałkowskiej, trzeba iść do Królewskiej albo Świętokrzyskiej - na odcinku ponad 300 m nie ma przejść dla pieszych" - pisze "GW" i podkreśla, że potencjał tego rejonu jest dramatycznie niewykorzystany.

"Ekipa Rafała Trzaskowskiego chce to zmienić. W wyłożonym właśnie projekcie planu zagospodarowania okolic placu Grzybowskiego teren między Zielną a Marszałkowską przeznaczono pod zabudowę" - informuje gazeta.

Według dziennika może powstać tu zespół trzech biurowców o wysokości do 30 m. "W planie opisano je jako +inwestycję celu publicznego o znaczeniu lokalnym+. "To wyjście naprzeciw pojawiającym się od lat pomysłom, by w tym miejscu zebrać rozsiane w wielu budynkach biura miejskiego ratusza. Budynki mają mieć usługi w parterach - restauracje, kioski itp., dzięki czemu teren żyłby także po godzinach pracy urzędów" - pisze "GW".

KOMENTARZE3

  • Dyrektor IT 2021-11-09 11:06:43
    Do Ukuk: Z czego na się leczyć? Z normalnej reakcji na konserwatywnych matołków z PiS i ich prostych popleczników ze wsi? Wiesz jaki jest problem w Polsce? Za dużo potomków chłopów pańszczyźnianych, ćwoków którzy świata nie widzieli, ale uważają się za lepszych. Polska to gniot Europy, taki p...ierdusowaty kraj który sili się na potęgę a wew zgnilizna i zło, dokładnie taka sama mentalność jak w Rosji, dno dna.  rozwiń
  • Ukuk 2021-11-09 00:15:36
    Lecz się dziadu
  • Emeryt 2021-11-08 09:10:24
    Poczekajcie wuc tam postawi wieże lech jaro i rydz na pamiątkę przymierza a episkopat neofaszyszysci zagospodaruja klecznikami tereny zielone

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!