Partnerzy portalu

Czas na remont wnętrza zamkowej kaplicy

  • PAP
  • 2 września 2013 - 09:45
Na 2015 r. planowane jest otwarcie wnętrz XIII-wiecznej kaplicy św. Tomasza Becketa na zamku w Raciborzu po remoncie. Właściciel Zamku Piastowskiego, powiat raciborski, wybrał już projektanta tych prac. Na razie, w ostatnich dniach, zakończył się remont elewacji obiektu.

Warty ok. 400 tys. zł zakończony etap renowacji tego jednego z najcenniejszych zabytków woj. śląskiego objął wymianę pokrycia dachu, prace konserwatorskie i budowlane, malowanie elewacji, konserwację portalu wejściowego i drzwi zewnętrznych oraz wykonanie i montaż witraży okiennych.

Jak poinformowała dyrektor działającej na zamku Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości Grażyna Wójcik, na razie nie wiadomo, ile będą kosztowały prace wewnątrz kaplicy i jakie będzie źródło ich finansowania. Projektant ma sporządzić dokumentację jeszcze w tym roku. Właściciel zamku będzie starał się pozyskać na remont zewnętrzne środki.

W samej zrujnowanej dotąd kaplicy były już prowadzone badania archeologiczne, na potrzeby projektanta będą jeszcze prawdopodobnie dokonywane punktowe odkrywki, aby sprawdzić stan i właściwości znajdujących się wewnątrz budulców. Wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

"Zostanie sporządzony program konserwatorski. Fachowcy jeszcze chyba spierają się czy we wnętrzu będą odtwarzane polichromie - na pewno będą poszukiwane" - wskazała Wójcik.

Właściciel zamku dysponuje materiałami źródłowymi dotyczącymi wyglądu kaplicy - m.in. z XIX wieku, ukazującymi dawny jej wygląd, po odnowieniu po wielkim pożarze z 1859 r. Ukazują one m.in. dwa poziomy, na jakie kiedyś przedzielona była kaplica. Po remoncie w XIX wieku ów drugi poziom został zlikwidowany. Również teraz nie będzie przywracany.

Nie wiadomo też jeszcze jak zostanie wyposażona kaplica. Po remoncie ma znaleźć się w niej wyposażenie pozwalające na odprawianie mszy i nabożeństw. Choć wewnątrz znaleziono elementy dawnego wyposażenia, według których można by próbować odtwarzać ich wygląd, władze kościelne zaproponowały, by przenieść tam któryś z istniejących niewielkich ołtarzy z jakiegoś innego obiektu.

W ostatnich latach w zaniedbanym wcześniej Zamku Piastowskim w Raciborzu przeprowadzono unijny projekt utworzenia tam Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Odnowiono m.in. budynek bramny, słodownię i dziedziniec zamkowy, umożliwiając organizację imprez artystycznych, naukowych i okolicznościowych. Całkowity koszt inwestycji to 24 mln zł, dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 19,9 mln zł.

Zamek w Raciborzu stoi na miejscu jednego z pięciu grodzisk plemienia Golęszyców. Gród obronny wspominany jest już w Kronice Galla Anonima w 1108 r., kiedy został zajęty przez wojów Krzywoustego. Potem była tam nadgraniczna kasztelania państwa Piastów, a na przełomie XII/XIII wieku - siedziba księcia Mieszka Plątonogiego - twórcy Księstwa Raciborskiego.

Do końca XIII wieku ówczesny zamek był siedzibą książąt opolsko-raciborskich, potem siedzibą księcia raciborskiego Przemysława i jego syna Leszka - ostatniego Piasta raciborskiego. Po śmierci Leszka Księstwem Raciborskim rządzili przemyślidzi opawscy. Od XVI wieku zamek przechodził z rąk do rąk różnych rodów. Do 1945 r. należał do Księcia Raciborskiego z rodu Hohenlohe.

Za czasów Plątonogiego na zamku znajdowała się romańska rotunda; w czasach Mieszka i Przemysława zbudowano zamek murowany i gotycką kaplicę. Po wielu przekształceniach kaplica stanowi dziś jeden z najcenniejszych górnośląskich zabytków, nazywana jest perłą śląskiego gotyku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!