Partnerzy portalu

Czterech chętnych do budowy windy w cieszyńskim ratuszu

  • PAP/rs
  • 20 marca 2023 - 16:03 | Aktualizacja: 20 marca 2023 - 16:36
Windę, która ułatwi dostęp niepełnosprawnym do zabytkowego budynku ratusza, zamierza wybudować samorząd Cieszyna. Magistrat podał w poniedziałek, że do przetargu na wykonanie stanęły cztery firmy. Oferty przekraczają 800 tys. zł, jakie planowało wydać miasto.

Magistrat zakomunikował, że na budowę windy i bramy prowadzącej na podwórze, gdzie stanie wyciąg, a także na zagospodarowanie pobliskiej przestrzeni, skłonny jest przeznaczyć 800 tys. zł. Z zestawienia opublikowanego w biuletynie informacji publicznej wynika, że wykonawcy wycenili swoje usługi na kwoty od 876 tys. zł do 1,125 mln zł.

Firma, z którą Cieszyn podpisze umowę, będzie miała czas na realizację inwestycji do połowy czerwca.

Winda ma obsługiwać parter i oba piętra ratusza.

Magistrat podał, że inwestycja uzyskała dofinansowanie z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

To już drugie podejście do tego zadania. Pierwszy przetarg z początkiem zakończył się fiaskiem. Wykonawca, którego oferta została przyjęta, ostatecznie wycofał się. Samorząd unieważnił przetarg i rozpisał drugi.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!