Partnerzy portalu

Drogowcy chcą dodatkowych pieniędzy

Wykonawcy tak ostro licytowali, by zdobyć kontrakty na budowę dróg, że nie uwzględnili w kalkulacjach wzrostu cen materiałów. Teraz chcą dodatkowych pieniędzy, ale rząd nie zamierza im dopłacać.
Jak wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, od I kwartału 2010 r., gdy rozpoczynano większość inwestycji, ceny betonu, asfaltu i stali wzrosły o 30 proc., oleju napędowego o 40 proc.

Wzrost cen to jeden z głównych powodów lawiny roszczeń finansowych wobec GDDKiA – stwierdza „DGP”. Już dziś branża domaga się prawie 2,8 mld zł, z czego GDDKiA odrzuciła blisko połowę tej kwoty, a wypłaciła zaledwie 77 mln zł.

Szef GDDKiA Lech Witecki zapowiada, że na pozytywny werdykt mogą liczyć tylko niektóre firmy. „Na ich korzyść będą rozpatrywane wszystkie dobrze udokumentowane roszczenia, które wynikają z zapisów kontraktów lub np. błędów projektowych po stronie zamawiającego” – mówi.

Witecki dodaje, że jeśli kontrakt nie przewidywał waloryzacji, strona publiczna nie może brać odpowiedzialności za tego typu praktyki. „Przecież mówimy o publicznych postępowaniach, w których dla wszystkich są jednakowe reguły. Ich zmiana w trakcie gry byłaby nie fair” – podkreśla w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!