Partner portalu

Drugie życie kamienic. Miasto rewitalizuje - prywatni właściciele biorą przykład

Łódzki samorząd od kilku lat angażuje potężne nakłady finansowe na rewitalizację budynków komunalnych, często zabytkowych kamienic i zamierza kontynuować te działania w najbliższej przeszłości. Prezydent Hanna Zdanowska, z którą rozmawialiśmy na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podkreśliła, że za przykładem samorządu idą też prywatni właściciele; dzięki czemu centrum miasta zmienia się na korzyść.
  • Jak poinformowała Hanna Zdanowska, do tej pory w ramach miejskich programów zrewitalizowano już w Łodzi ponad 600 budynków.
  • Początkowo miasto skupiało się na punktowych remontach najcenniejszych i najbardziej zniszczonych budynków; teraz rewitalizuje "kwartałowo", czyli łącznie z całą przestrzenią wokół.
  • Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale już widać znaczący postęp - mówi prezydent Łodzi, dodając, że przez wiele lat wygląd centrum był piętą achillesową miasta.

Hannę Zdanowską zapytaliśmy podczas EKG, jak dużo już w kwestii rewitalizacji udało się zrobić oraz jakie w tym aspekcie plany ma miasto na najbliższe lata.

Prezydent Łodzi podkreśliła, że wygląd centrum był piętą achillesową Łodzi. Miasto dość dobrze rozwijało się pod względem gospodarczym, ale stan zasobu komunalnego, jeśli chodzi o budynki, długo był bardzo zły.

- W związku z tym niemal od samego początku mojego urzędowania, czyli od 2010 r., zmieniamy obraz przede wszystkim naszego dziedzictwa kulturowego - w postaci pięknych, zabytkowych, często eklektycznych kamienic. Z drugiej strony: stwarzamy tam warunki na miarę XXI wieku – powiedziała Hanna Zdanowska.

Najpierw punktowo, teraz kwartałowo

Pierwszym programem rewitalizacyjnym, który miasto zrealizowało, było „Mia100 kamienic”

- W jego ramach wyremontowaliśmy kompleksowo ponad 300 budynków znajdujących się na przeszło 100 parcelach. Wówczas podeszliśmy do sprawy punktowo, skupiając się na najcenniejszych obiektach, znajdujących się w najtrudniejszej kondycji. Staraliśmy się przede wszystkim zabezpieczyć je oraz przywrócić im blask – wskazała prezydent.

Aktualnie od kilku lat samorząd realizuje program kompleksowej "rewitalizacji kwartałowej". To szeroko zakrojone remonty kamienic, obejmujące jednak także przestrzeń wokół i ulice.

Sprawdź też: Łódź: Ponad pół miliarda na rewitalizację kamienic, budowę dróg i chodników

- Oczywiście z podwórkami, ale tak było już też w przypadku poprzedniego programu... To faktycznie kompleksowe rewitalizacje całych kwartałów: budynków, ulic, podwórek, parków kieszonkowych, skwerów, placów zabaw, ryneczków itd. Myślę, że nie pomylę się, jeśli powiem, że w sumie zrewitalizowaliśmy już 600-700 budynków – podkreśliła Hanna Zdanowska, dodając, że nierzadko na jednej działce znajduje się kilka budynków.

Prywatni właściciele biorą przykład z samorządu

Najważniejszy jest dla prezydent Łodzi fakt, że właściciele lokali w budynkach wspólnotowych, a także właściciele prywatnych nieruchomości - widząc, co się dzieje w obiektach komunalnych - rozpoczęli również rewitalizację u siebie. Efekty są już widoczne.

Zobacz: Rewitalizacja na nowych zasadach. To koniec betonowania miast

- W tej chwili centrum Łodzi, które jeszcze stosunkowo niedawno wyglądało jak w czasach, kiedy było tworzone, prezentuje się już zupełnie inaczej. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale widać znaczący postęp. Nie bez kozery zdobywamy praktycznie wszystkie nagrody w dziedzinie i rewitalizacji, i - przede wszystkim - ochrony dziedzictwa kulturowego oraz historycznego – skwitowała prezydent Zdanowska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!