Partnerzy portalu

Dwór w Kłóbce odzyska świetność

  • JL
  • 15 lipca 2010 - 11:57
Muzeum Wsi Kujawskiej powstanie w Kłóbce w gminie Lubień Kujawski. Ma się stać jedną z turystycznych wizytówek regionu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podstawą muzeum będzie istniejący skansen wiejski oraz kupiony z budżetu województwa dwór Orpiszewskich, wraz z otaczającym go parkiem. Nowy nabytek wizytował marszałek Piotr Całbecki.

Stojący w sąsiedztwie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XIX w. dworek to ruina. Pięknie położony na ponad siedmiu hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest solidnie zaniedbany.

– Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość ich wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu – powiedział marszałek Całbecki.

Kłóbka jest miejscem związanym z Fryderykiem Chopinem. Mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora Maria z Wodzińskich Orpiszewska, która była też muzą Juliusza Słowackiego. W tegorocznym budżecie województwa zagwarantowano pieniądze na opracowanie dokumentacji odbudowy budynku i zagospodarowania parku.

Od 1 lipca właścicielem i administratorem obiektu jest będące instytucją kultury samorządu województwa Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Kupno zespołu dworskiego pozwoli zrealizować opracowaną przez dyrekcję placówki koncepcję Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty kujawskiej – znajdzie miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich – oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tys. osób rocznie.

Do muzeum dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa trafi m.in. mienie podworskie z Kujaw, będące w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!