Partnerzy portalu

Dylemat kopalni Silesia: co dalej z drogą S1?

W kopalni Silesia wskazują, że ważne jest szukanie takich rozwiązań, które wspierają biznes i nie redukują możliwości rozwoju regionu.

Poseł Stanisław Szwed w zapytaniu poselskim kierowanym do ministra transportu Sławomira Nowaka ws. planu prowadzenia drogi ekspresowej S1, zwrócił uwagę, że narażenie przedsiębiorstwa na niestabilne warunki rozwoju uniemożliwi długoterminowe planowanie strategii biznesowej, podważy atrakcyjność regionu, jako miejsca dla przyszłych inwestycji.

Problem ten podnosi również zarząd PG Silesia tłumacząc, że nierozsądnym jest projektowanie inwestycji, które mogą zagrażać długofalowemu planowaniu działalności biznesowej.

W ocenie zarządu i pracowników Silesii ważne jest szukanie takich rozwiązań, które wspierają biznes i nie redukują możliwości rozwoju regionu.

- Nowa droga oczywiście umożliwi poszukiwanie pracy poza regionem, ale czy o to chodzi? Czy droga ma powodować rozwój sąsiadujących miast i gmin, które ściągną naszą wykwalifikowaną kadrę? Kadrę, która w efekcie zamknięcia lokalnych, dobrze prosperujących zakładów będzie zmuszona do poszukiwania pracy w innych częściach województwa czy kraju? Czy taka sytuacja pozytywnie wpłynie na rozwój regionu, przez który będzie poprowadzona zostanie droga? - pyta Dariusz Dudek, przewodniczący Solidarności w kopalni Silesia, a zarazem przewodniczący Komitetu Silesia Walcząca.

Zrównoważony rozwój regionalny oraz stwarzanie odpowiednich warunków biznesowych, z uwzględnieniem kontrahentów międzynarodowych, powinny być priorytetami.

W Silesii podkreślają, że odpowiednio rozwinięta infrastruktura drogowa jest w tym aspekcie elementem niezbędnym. Jednak jednocześnie należy zadać pytanie, czy inwestor zdecyduje się na inwestycję, wiedząc że jego biznes może być w przyszłości zagrożony?

Bezpieczeństwo biznesu wpływa na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Atrakcyjność inwestycyjna regionu wpływa na rozwój biznesu. To koło samo się napędza.

- Dlatego PG Silesia rozpoczęła dialog mający na celu pokazanie, jak ważna dla rozwoju regionalnego jest gwarancja możliwości budowania i realizowania długoterminowej strategii działania oraz dogłębna analiza każdej planowanej inwestycji, szczególnie drogowej - mówi Thomas Lautsch, wiceprezes zarządu PG Silesia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!