Partnerzy portalu

“Działalność gliwickiego portu jest poważnie zagrożona”

Transport węgla po Kanale Gliwickim wznowiono w lipcu 2017 roku, w 2018 dostarczono w ten sposób 207 tysięcy ton surowca do elektrowni we Wrocławiu. W tym samym roku spółka PKP PLK nakładem 32 mln zł przebudowała torowisko w rejonie portu tak, aby obsługiwał on dłuższe składy. I co dalej?
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

– W roku 2019 do gliwickiego portu nie wpłynęła ani jedna barka. Ten stan nie zmieni się również w roku bieżącym – poinformowała Anna Piaszczyk, kierownik działu sprzedaży i marketingu Śląskiego Centrum Logistyki. – Przyczyną takiego stanu rzeczy był i jest brak kontraktu na obsługę barek/przeładunki towaru. Port nie jest organizatorem przewozów, nie posiada własnych barek, pełni funkcje usługowe – podobne do stacji kolejowej – tłumaczy Anna Piaszczyk.

Pomimo wielu propozycji skierowanych do armatorów, prowadzonych akcji promocyjnych, korzystnych stawek za operacje, żaden z nich nie wyraził zainteresowania przewozami ładunków do i z portu Gliwice – dodaje kierowniczka działu marketingu i sprzedaży ŚCL.

Jak wskazuje Piaszczyk, przyczyną, poza brakiem ładunków do przewozu jest również bardzo niski stan wody na Odrze utrzymujący się przez wiele miesięcy w roku 2019, który uniemożliwia żeglugę z Gliwic dalej, niż do Wrocławia.

– Nadal utrzymywane są zdolności przeładunkowe w porcie na poziomie ponad 1,5 miliona ton rocznie, jednak w perspektywie kilku lat, przy dalszym braku zainteresowania ofertą, działalność portu jest poważnie zagrożona z przyczyn technicznych i eksploatacyjnych. Należy przypomnieć, że port został wybudowany 80 lat temu i nigdy w pełni nie był wykorzystywany w zakresie obsługi przewozów śródlądowych, pomimo istnienia stale wystarczającego potencjału przeładunkowego – podkreśla kierowniczka.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Lindę Hofman z PGW Wody Polskie, w 2019 roku różni przewoźnicy przetransportowali po Kanale Gliwickim 38,5 tys. ton ładunków. Śląskie Centrum Logistyki zaznacza, że liczba ta nie dotyczy ładunków z/do portu Gliwice.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!