Partnerzy portalu

EEC: Nie można budować w biednym kraju kolejnych stadionów

  • pt
  • 8 maja 2014 - 21:15 | Aktualizacja: 14 maja 2014 - 13:58
Samorządy nie mogą zaczynać od budowania pałaców – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Miasto musi budować infrastrukturę nawet taką, którą uznaje się za fanaberię, jak pole golfowe czy aquapark. To jego obowiązek. Gminy muszą podejmować ryzyko takich inwestycji, patrząc jednak na to, jak to w przyszłości obciąży ich budżety - mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Nie zgadza się z takim stawianiem sprawy Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Nawet gdybym miał 90 procent dofinansowania, to nie zbudowałbym w mieście kolejnego stadionu - mówi. - Nie można w biednym kraju stawiać kolejnych stadionów, szczególnie dużych. Musimy myśleć o przyszłości, o kosztach utrzymania takich obiektów.

Zdaniem Pietraszkiewicza samorządy muszą myśleć o inwestycjach rozwojowych i przygotowywać strategiczne plany.

- Gdzie będziemy za 10-15 lat, jeśli nasza gospodarka nie będzie konkurencyjna - pyta prezes ZBP. - Nie chcę mieszkać w kraju, z którego za jakiś czas wyjadą kolejne 3 mln młodych ludzi.

Jak mówi prezes, odpowiedzialność za to poniesie nie tylko rząd: - To także obciąży samorządy, szczególnie te z dużych miast - dodaje.

Artykuł powstał na podstawie debaty "Prorozwojowe inwestycje komunalne", odbywającej się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

KOMENTARZE1

  • Fran 2014-05-09 10:53:36
    Młodzi ludzie wyjadą też jeśli nie będą mieć ciekawej oferty spędzania czasu wolnego, dostępu do kultury nie tylko masowej, przedszkoli dla dzieci... Po co budować drogi, którymi nie ma za co i dokąd jeździć. Oprócz gospodarki trzeba widzieć przede wszystkim człowieka i jego rozwój. Jeśli rozwój gos...podarki to innowacyjność i ścisła współpraca z uczelniami.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!