Partnerzy portalu

Elbląg szuka chętnych do inwestycji

  • PAP
  • 5 stycznia 2012 - 17:41
Władze Elbląga szukają chętnego do zainwestowania na zabytkowej Wyspie Spichrzów. Miasto czeka na inwestora, który oprócz działalności handlowej zaproponuje wybudowanie parku historyczno-edukacyjnego, w którym odtworzona zostanie historia Wikingów.
Jak poinformował wiceprezydent Elbląga Adam Witek (zabierz głos/oceń prezydenta), priorytetem przy wyborze przyszłego inwestora na Wyspie Spichrzów będzie jego projekt, który przyciągnie turystów do Elbląga, a nie tworzenie kolejnych miejsc handlowych.

- Zależy nam na firmie, która zainwestuje w większą część terenu Wyspy Spichrzów. Chcemy, by był to obszar łączący historię Wikingów, elbląskiego Piekarczyka (istnieje legenda, iż Piekarczyk uratował miasto przed Krzyżakami) aż po czasy nowożytne. Chodzi o to, by ten teren był na tyle atrakcyjny dla turystów, aby zdecydowali się pozostać w Elblągu na dłużej- wyjaśnił wiceprezydent.

Dodał, że miasto chce rozwijać m.in. turystykę i bazę noclegową.

Wyspa Spichrzów zlokalizowana jest w zachodniej części miasta. To obszar od wschodu ograniczony rzeką Elbląg, a od pozostałych stron otoczony fosą.

Obecnie na wyspie znajduje się zabudowa mieszkaniowa, szkoła podstawowa, przedszkole, Unijna Szkoła Europejska, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Współpracy Transgranicznej.

Dwa lata temu miasto chciało rewitalizować Wyspę Spichrzów z pieniędzy unijnych. Za 43 mln zł miała powstać m.in. replika historycznej osady Truso, w której zrekonstruowane miały być warsztaty kowalstwa, bursztynu i szkutnicze.

Jak planowały ówczesne władze miasta, dzięki inwestycji Wyspa Spichrzów miała stać się miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów.

Rzeczniczka obecnego prezydenta Anna Kleina powiedział,  że miasto wycofało się z tego projektu, ponieważ okazał się za drogi, a z grupą rekonstruktorów historycznych (odtwarzających działalność Wikingów) trwa ponowne opracowywanie koncepcji historycznej osady.

Historyczna osada Truso została odkryta przez dr Marka Jagodzińskiego. Osada nad jeziorem Drużno działała od końca VIII w. do połowy XI w. Miała charakter obronny, a ludność zajmowała się hodowlą i rybołówstwem oraz handlem i wyspecjalizowanym rzemiosłem.

 

KOMENTARZE2

  • Robinson 2012-01-05 23:01:06
    Chętny jest na 100%! To wiemy to chociażby z mediów,prawdaż? Szkoda,że tak pózno ruszuli...
  • Elegancik... 2012-01-05 22:56:13
    szuka i szuka... i nie widzi chętnych na tę wyspę.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!