Partnerzy portalu

Finisz modernizacji linii kolejowej Poznań-Szczecin z opóźnieniem

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 20 października 2021 - 13:37
Zakończenie modernizacji linii kolejowej Poznań-Szczecin opóźni się o pół roku - przyznał w środę prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Poinformował, że spółka chce wnioskować o dofinansowanie dostosowania towarowej obwodnicy Poznania do ruchu aglomeracyjnego.
  • Prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel w czasie konferencji w Poznaniu podkreślił, że przed modernizacją magistrali do Szczecina czas przejazdu najszybszych pociągów pomiędzy stolicami woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego wynosił około 2 godzin i 40 minut.
  • Czas przejazdu pociągów w połowie roku 2023 powinien być poniżej dwóch godzin - zaznaczył.
  • Według planów, warta 4,1 mld zł modernizacja linii E59 pomiędzy Poznaniem Głównym a stacją Szczecin Dąbie miała zakończyć się do końca 2022 r., ale inwestycja ma opóźnienie.

"Zakładamy, że w połowie 2023 r. pojedziemy z planowanymi parametrami prędkości i zakończymy prace. Natomiast opóźnienie pół roku, w skali inwestycji kilkuletniej. Ja wiem, że pamięć jest krótka, ale jakbyśmy się cofnęli do inwestycji sprzed kilku lat - czteroletnie inwestycje miały opóźnienie po pięć lat. Uważam, że jest zdecydowany postęp" - powiedział Merchel.

Zaznaczył, że opóźnienia dużych inwestycji są niezależne od zamawiających. "Miejmy nadzieję, że termin skorygowany będzie przez wykonawcę dotrzymany" - dodał.

Merchel powiadomił też, że PKP PLK zamierza złożyć wniosek o przyznanie unijnego dofinansowania z instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) na zmodernizowanie towarowej obwodnicy Poznania i dostosowanie jej do ruchu pociągów aglomeracyjnych. "Mamy praktycznie gotową dokumentację projektową. Pozyskujemy ostatnie decyzje. Zakładamy, że będziemy aplikować (o dofinansowanie)" - powiedział.

Czytaj też: Będzie modernizacja przejazdu kolejowo-drogowego w Płocku

"Do 15 stycznia przyszłego roku jest termin aplikacji. Komisja Europejska z reguły podejmuje decyzje w czasie od trzech do sześciu miesięcy. Czyli jeżeli w połowie 2022 r. będzie decyzja, jesteśmy gotowi natychmiast ogłosić przetarg na realizację. Tak naprawdę przetarg jesteśmy gotowi ogłosić w tej chwili" - zaznaczył prezes.

Podkreślił, że w ramach inwestycji wykorzystane zostaną istniejące odcinki towarowej obwodnicy Poznania. "Będziemy dobudowywać łącznice na poszczególnych skrzyżowaniach, żeby można było dojechać w każdym kierunku. Koszt tej inwestycji jest szacowany na znacznie ponad 1 mld zł" - powiedział.

Na obwodnicy ma powstać siedem przystanków kolejowych. "To spowoduje, że pasażerowie, mieszkańcy północnych i wschodnich dzielnic Poznania, będą mieli tą kolej blisko domu, będą mogli z niej korzystać. Ta kolej tam jest. Dobudujemy im przystanki tam, gdzie są one potrzebne" - wskazał Merchel.

Przyznał, że pomimo oddania niektórych fragmentów modernizowanej linii pomiędzy Poznaniem a Warszawą, aktualny czas przejazdu jest dłuższy o 30-40 minut niż przed rozpoczęciem inwestycji. Dodał, że prace na magistrali mają według planów zakończyć się do końca 2022 r., "żebyśmy w roku 2023 mogli dokonać certyfikacji i odbioru".

Czytaj też: Nowe perony na stacji kolejowej Kraków Płaszów

Prezes PKP PLK w środę brał udział w konferencji poświęconej postępowi prac przy rozbudowie przejścia podziemnego pod stacją Poznań Główny i dobudowaniu na niej nowego peronu. Według zapewnień PKP PLK, ta inwestycja jest zrealizowana w ponad 80 proc.

Mierzący ponad 400 m długości peron powstaje pomiędzy budynkiem przydworcowej galerii handlowej a peronem 3a. Natomiast w mierzącym ponad 200 m tunelu, który prowadzi od nowego peronu, układane są granitowe płyty i montowane jest oświetlenie. Dzięki rozbudowie pasażerowie będą mogli przejść pod stacją od Dworca Zachodniego do ul. Składowej, czyli w pobliże dworca autobusowego.

Dostęp do nowego peronu i rozbudowanego przejścia podziemnego zapewni pięć wind. Z nowego peronu do budynku dworca prowadzić też będą schody ruchome z wyjściem w pobliżu kas biletowych. Budowa schodów ma zacząć się w tym roku.

Budowa nowego peronu i rozbudowa przejścia podziemnego jest prowadzona w ramach wartego ok. 108 mln zł projektu finansowanego ze środków budżetowych. Tunel ma zostać otwarty dla podróżnych w marcu przyszłego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!