PARTNER PORTALU

Firmy schodzą z budów. Łódź ma duże problemy z inwestycjami

Firmy schodzą z budów. Łódź ma duże problemy z inwestycjami
Łódź ma problemy nie tylko z przetargami, ale także z realizowanymi już inwestycjami. Fot. UM Łódź

Oferty dużo wyższe niż budżet inwestycji, oferenci wycofujący się po wygraniu przetargu, wykonawcy schodzący z budów – z takimi trudnościami przy realizacji swych inwestycji zmaga się obecnie samorząd Łodzi. W tej sytuacji władze miasta są gotowe zrezygnować z części inwestycji.
 • Przez takie problemy władze Łodzi wyznaczyły listę priorytetowych inwestycji, które bez względu na obecną sytuację chcą zrealizować.
 • To jednak oznacza, że są gotowe zrezygnować na razie z pozostałych inwestycji lub odłożyć je w czasie.
 • Miasto ma trudności nie tylko z przetargami, ale także z już realizowanymi inwestycjami, m.in. dlatego, że niektórzy wykonawcy schodzą z budów, a większość chce waloryzacji umów.

Jak tłumaczy Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, przedłużająca się pandemia oraz napaść Rosjan na Ukrainę zdestabilizowała rynek inwestycyjny. Ta sytuacja kryzysowa znalazła również odzwierciedlenie w inwestycjach, realizowanych przez łódzki samorząd.

Czytaj też: Przetarg na budowę trasy tramwaju w Poznaniu unieważniony. Powodem finanse

- Coraz trudniej jest zarządzać procesami inwestycyjnymi – mówi Adam Pustelnik. - Zerwane łańcuchy dostaw, brak pracowników i materiałów budowlanych dezorganizuje pracę miejskim jednostkom odpowiedzialnym za inwestycje. Większość firm zwraca się do miasta z prośbą o waloryzacje wynagrodzeń w zawartych umowach. Firmy obawiają się udziału w przetargach, kosztorysy aktualne dziś tracą na ważności w ciągu kilku dni.

Jak wskazuje łódzki magistrat, brak stabilności na rynku inwestycyjnym i budowlanym powoduje, że ceny ofert w przetargach znacznie odbiegają od wielkości środków przeznaczonych na te inwestycje. Przykładem jest przetarg na przebudowę ulicy Legionów, w którym złożone oferty trzykrotnie przewyższały zagwarantowany na jej realizację budżet.

Wycofujący się oferenci i opóźnienia

Ale to nie jedyne problemy.

– Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim z brakiem stabilności finansowej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich. - Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów. Wykonawca wybrany w przetargu tuż przed podpisaniem umowy na przebudowę ulic Wolborskiej i Podrzecznej wycofał się z udziału w procedurze. Przetarg musimy powtórzyć, w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszone nowe postępowanie.

- Wojna wstrzymała łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik. - Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła. Przypomnę tylko, że choćby przebudowa ulicy Żubardzkiej opóźniła się z powodu braku dostępności materiałów budowlanych.

Firmy schodzą z budów

Modernizacja podwórka przy ul. Piotrkowskiej 102 zaczęła się z półrocznym opóźnieniem. Pierwszy wykonawca sporządził dokumentację projektową, ale nie przystąpił do prac budowlanych. To zdecydowało o odstąpieniu od umowy. Miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu ponownego przetargu.

W marcu 2022 r.  łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich poinformował mieszkańców, że zrywa umowę z wykonawcą przebicia ul. Wschodniej z ul. Sienkiewicza. Firma prowadząca inwestycję ogłosiła upadłość. ZIM przygotowuje się do ogłaszania postępowań na dokończenie przerwanych prac.

Dotyczy to także kilku innych przebić w centrum Łodzi – między ulicami: Traugutta, Sienkiewicza i Tuwima, z ul. Wschodniej do ul. Sienkiewicza, z ul. Ogrodowej do ul. Legionów i ul. Zachodniej oraz uzupełnienia braków na ul. Rewolucji 1905 r.

Skupią się na priorytetach

Przez tak duże problemy z inwestycjami i przetargami władze Łodzi zdecydowały się wyznaczyć priorytety inwestycyjne, czyli projekty, które bez względu na obecną sytuację chcą zrealizować. Do tych priorytetów zaliczyły m.in. dokończenie rewitalizacji centrum Łodzi i Księżego Młyna, przebudowy Trasy Górna, ulicy Przybyszewskiego czy modernizacji zajezdni Chocianowice.

To jednak oznacza, że samorząd Łodzi jest gotów zrezygnować – przynajmniej na razie – z części planowanych wcześniej inwestycji lub odłożyć je w czasie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (4)

 • mnm, 2022-06-16 13:05:08

  co wy macie z ta rosja -- to ruskie napadli na ukraine czy na łodż
 • Fesr, 2022-06-15 21:50:04

  Urzad Miasta nie wyplaca za przejete nieruchomosci i grunty pod budowe drogi pod nazwa "Trasa Gorna Etap III"! Ciagle przeciagaja terminy wyplat, a grunty sa rozkopane i budynki zburzone, prace trwaja, a pieniedzy brak
 • Adam , 2022-06-15 21:23:56

  Dość płacenia przez Polaków za ukraińską wojnę.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!