Partnerzy portalu

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego odrestaurowała nagrobki sześciu ministrów II RP

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 31 maja 2023 - 14:11
Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim i Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie odbyła się uroczystość zakończenia prac konserwatorskich przy nagrobkach ministrów II RP. Groby odrestaurowano dzięki Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
  • W ubiegłym roku wyremontowano 75 nagrobków i grobów osób pełniących ważne funkcje w II RP.
  • Czasem konieczna była nie tylko renowacja, ale postawienie nagrobka od nowa.
  • W tym roku zaplanowane jest jeszcze około stu remontów.

"Spotykamy się dziś na podsumowaniu wyjątkowego projektu. W 2021 r. pan premier Mateusz Morawiecki zlecił objęcie opieką i renowację grobów ministrów II Rzeczypospolitej. To ponad 300 wyjątkowych osób, które budowały zręby niepodległej Rzeczypospolitej po 1918 roku" - powiedział Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci min. Wojciech Labuda.

Należy objąć opieką i kultywować pamięć ministrów II RP

"Pamięć i wiedza o tych osobach była niestety niedostateczna. W PRL zaniedbano pamięć o nich, a w latach nie nawiązywano do niepodległościowej tradycji II Rzeczypospolitej. Dziś mamy szansę objąć opieką i kultywować pamięć ministrów II RP. W ubiegłym roku wyremontowano 75 nagrobków i grobów osób pełniących ważne funkcje w odrodzonym państwie polskim. Czasem konieczna była nie tylko renowacja, ale w ogóle postawienie nagrobka" - dodał.

"Dwie trzecie nagrobków wymagało remontu. W tym roku planujemy jeszcze około stu remontów. Dziękuję Fundacji Dziedzictwa Kulturowego za podjęcie się tego niełatwego wyzwania" - podkreślił Labuda.

Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Jan Żółtowski podczas uroczystości zakończenia prac konserwatorskich przy nagrobkach ministrów II RP na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim i cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (fot.PAP/Tomasz Gzell)
Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Jan Żółtowski podczas uroczystości zakończenia prac konserwatorskich przy nagrobkach ministrów II RP na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim i cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (fot.PAP/Tomasz Gzell)

"Dziś uroczyście kończymy pracę nad jednym z etapów projektu - zakończeniem renowacji nagrobków sześciu ministrów z okresu II RP. Chcemy dziś przypomnieć pamięć o nich. Prace zrealizowano w 2022 r. środkom pozyskanym z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - powiedział PAP przedstawiciel Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, Jan Żółtowski.

Nagrobki wyremontowano na dwóch ewangelickich cmentarzach w stolicy

Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej 42 odrestaurowano nagrobki Antoniego Żychlińskiego (1874-1929), Stanisława Janickiego (1872-1939) i Seweryna Ludkiewicza (1882-1964).

Od listopada 1924 do listopada 1925 Antoni Żychliński pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w gabinecie Władysława Grabskiego.

Stanisław Janicki dwukrotnie kierował resortem rolnictwa RP - w 1919 r. w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego oraz w latach 1924-25 - jako minister rolnictwa i dóbr państwowych - w rządzie Władysława Grabskiego.

Seweryn Ludkiewicz od marca 1932 do maja 1933 r. był ministrem rolnictwa oraz ministrem reform rolnych w rządzie Aleksandra Prystora - jego zadaniem było scalenie tych resortów. Po wykonaniu misji powrócił na stanowisko prezesa Państwowego Banku Rolnego, które piastował od 27 września 1927 roku.

Na sąsiednim Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim Fundacja Dziedzictwa Kulturowego odrestaurowała groby Juliana Eberhardta (1866-1939), Jana Fryderyka Heuricha (1873-1925) oraz Franciszka Sokala (1881-1932).

Inż. Julian Eberhardt był kierownikiem resortu kolei żelaznych w prowizorium rządowym Władysława Wróblewskiego (listopad 1918). Od 16 stycznia 1919 r do 9 grudnia 1919 r. kierował tym resortem w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Po 1920 r. przez 6 lat był podsekretarzem stanu w ministerstwie kolei żelaznych.

Jan F. Heurich w latach 1920-21 sprawował funkcję ministra kultury, współtworzył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Szkołę Sztuk Pięknych (obecnie ASP) w Warszawie.

W listopadzie 1918 r. Franciszek Sokal został pierwszym ministrem pracy i opieki społecznej w rządzie RP i jednocześnie pierwszym polskim głównym inspektorem pracy. Był również dyplomatą delegatem rządu RP na konferencję pokojową w Paryżu, gdzie jako ekspert uczestniczył w pracach Komisji Prawodawstwa Pracy. Reprezentował polski rząd na pierwszej Międzynarodowej Konferencji Pracy w Waszyngtonie. 24 września 1927 r. Zgromadzenie Ligi Narodów na jego wniosek jednomyślnie uchwaliło potępienie agresji i wezwanie państw do pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów.

"Staraliśmy się odrestaurować nagrobki tych ważnych postaci, tak aby zachować jak najwięcej oryginalnej, zabytkowej struktury. Niektóre z nich, zwłaszcza te wykonane z piaskowca wymagały odnowienia inskrypcji (napisów). Wszystkie były pokryte warstwą pyłów i zanieczyszczeń, przez lata malowano je farbami olejnymi, dlatego przed właściwą renowacją należało oczyścić jej metodami właściwymi dla danego materiału. W przypadku nagrobka Stanisława Janickiego zaprojektowano od podstaw w modernistycznym stylu właściwym dla lat 30. i zbudowano go na nowo" - powiedział głównym wykonawca projektu, konserwator Piotr Maślanka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!