Partnerzy portalu

GDDKiA wybrała wykonawcę odcinka trasy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała

  • PAP
  • Opublikowano: 22 kwietnia 2020 - 17:08 | Zaktualizowano: 22 kwietnia 2020 - 17:15
Wykonawcę drugiego odcinka największej obecnie drogowej inwestycji w województwie śląskim: nowej trasy S1 Mysłowice-Bielsko-Biała, wybrała GDDKiA. Najkorzystniejszą ofertę na odcinek Oświęcim – Dankowice złożyło konsorcjum PORR – Mota Engil (za 989,8 mln zł brutto).

Chodzi o budowę 15,2 km ekspresowej trasy między węzłem z planowaną obwodnicą Oświęcimia do Dankowic. Powstaną tam dwujezdniowa droga po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także drogi towarzyszące i obsługujące tereny przyległe, miejsca obsługi podróżnych i inna potrzebna infrastruktura.

W budżecie tego prowadzonego od października ub. roku postępowania, określonym na 1,030 mld zł, zmieściły się dwie z dziewięciu złożonych ofert. Przygotowały je konsorcja: PORR - Mota Engil (za 989,8 mln zł brutto) oraz spółek z grupy Metrostav (za 997,4 mln zł brutto).

Jak przekazał w środę rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Prusak, jako najkorzystniejszą wybrano już ofertę konsorcjum firm: PORR oraz Mota-Engil Central Europe. Ponieważ kontrola postępowania, prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, dała wynik pozytywny, po przedstawieniu przez wykonawców i zatwierdzeniu gwarancji należytego wykonania robót możliwe będzie podpisanie umowy.

To rozstrzygnięcie postępowania dot. jednego z trzech odcinków realizacyjnych S1, które koordynuje katowicki oddział GDDKiA (dotyczą one zasadniczej trasy S1, trwający wciąż przetarg na obwodnicę Oświęcimia koordynuje oddział krakowski). Wszystkie te odcinki realizowane będę w formule "projektuj i buduj".

W pozostałych dwóch przetargach trwa badanie i ocena dokumentów dostarczanych przez wykonawców; wybór najkorzystniejszych ofert przewidywany jest w nich w maju.

W przetargu na odcinek od Mysłowic do węzła Oświęcim (blisko 13 km), wraz z obwodnicą Bierunia (ponad 2 km) Dyrekcja określiła budżet zamówienia na 767,7 mln zł brutto. Zmieściła się w nim jedna z dziewięciu ofert - za 752,1 mln zł brutto, złożona przez firmę China State Construction Engineering Corporation.

W przetargu dotyczącym odcinka od Dankowic do istniejącego węzła Złoty Potok w Bielsku-Białej (12 km) z dwoma węzłami drogowymi (Stara Wieś, Suchy Potok), jedną parą miejsc obsługi podróżnych oraz tzw. obwodem utrzymania dróg, w budżecie niespełna 734 mln zł brutto zmieściło się osiem z dziewięciu ofert. Najtańszą, za 586,7 mln zł brutto, złożyło konsorcjum spółek Mirbud i Kobylarnia.

Ekspresowa trasa S1 z Mysłowic do Bielska-Białej jest potrzebna, ponieważ istniejąca droga krajowa nr 1 przez Tychy, Pszczynę, Goczałkowice i Czechowice-Dziedzice od dawna nie wytrzymuje natężenia ruchu. Problemem są m.in. liczne skrzyżowania ze światłami. Szczególnie korkuje się odcinek od Pszczyny po Czechowice-Dziedzice.

Docelowo w pełni ekspresowa trasa S1 o długości 135 km w woj. śląskim i małopolskim połączy węzeł z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach i granicę ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice-Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza-Tychy, a także Bielsko-Biała-Przybędza i Milówka-Zwardoń.

Aby dokończyć arterię, potrzebne są: druga jezdnia wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko - Podwarpie (ok. 9,5 km - trwa realizacja), przebudowa do standardu drogi ekspresowej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (7 km - trwa przetarg), przebudowa liczącego ok. 2,7 km odcinka w Dąbrowie Górniczej (trwa projektowanie) oraz budowa obejścia Węgierskiej Górki (8,5 km - umowę już podpisano).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!