Partnerzy portalu

Gliński: ostatni odcinek trasy S14 będzie otwarty 19 lipca

Ostatni odcinek trasy S14, która jest częścią obwodnicy Łodzi, zostanie otwarty 19 lipca – zapowiedział wicepremier Piotr Gliński na sobotniej konferencji prasowej. Jak dodał, tym samym zostanie zamknięty ring wokół Łodzi; powstanie też dojazd z S14 do ul. Szczecińskiej.
  • Wicepremier uczestniczył - wraz z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą - w konferencji prasowej "Trasa Dotrzymanego Słowa" na trasie S-14 (węzeł Aleksandrów Łódzki).
  • "Zaprosiliśmy państwa na odcinek S14, który niedługo będzie zrealizowany w ramach naszej pracy, która odnosi się do wiarygodności" - powiedział Gliński.
  • Jak dodał, "praca polityka powinna polegać na tym, że przed kolejnymi wyborami przedstawia się program".
  • - "Następnie polityk ma obowiązek realizować ten program i rozliczać się właśnie z tego, co zrobił" - dodał. 

"Mówiliśmy, że Łódź potrzebuje zamknięcia obwodnicy i ta obwodnica jest w tej chwili zamykana. Ostatni odcinek S14 będzie otwarty 19 lipca" - poinformował wicepremier Gliński.

Miasto dostało z Polskiego Ładu środki na wybudowanie ulicy Szczecińskiej

"Podpisaliśmy też z miastem Łódź umowę na budowę ulicy Szczecińskiej, a więc z tego węzła, gdzie się znajdujemy, z węzła Aleksandrów Łódzki będziemy mieli połączenie bezpośrednie, nowoczesną drogą z Łodzią tak, żeby odkorkować i to miejsce. Miasto dostało z Polskiego Ładu, dzięki posłom PiS, środki na wybudowanie ulicy Szczecińskiej, a my dobudowujemy ponad kilometrowy odcinek od węzła do ulicy Szczecińskiej. Do końca czerwca nastąpi przetarg na wykonawcę" - podał minister kultury.

Poinformował, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji związany z rozbudową węzła drogowego Emilia w woj. łódzkim, łączący A2 z S14 i DK91.

"Nowoczesny węzeł Emilia to rozwiązanie XXI wieku; wartość tej inwestycji to 422 mln zł. Ona pierwotnie nie była przewidywana, ale jest konieczna. Zatem węzeł Emilia będzie łączył trzy drogi - S14, autostradę A2 i drogę krajową 91 w sposób bezkolizyjny i nowoczesny. Program został podpisany i rozpoczynają się prace uzgodnieniowo-projektowe" - zaznaczył wicepremier.

Mówił też o budowie tuneli średnicowych pod Łodzią. "Zgodnie z naszymi zapowiedziami kontynuujemy zabezpieczanie budynków, które ewentualnie mogą być zagrożone przez drążenie tunelu dużą tarczą" - zaznaczył Gliński. Poinformował, że zabezpieczenie tych budynków zakończy się w połowie lipca.

"To kwestia tygodni, gdy duża tarcza będzie kontynuowała drążenie, ale priorytetem jest zabezpieczenie nieruchomości, bo chodzi o tunel przebiegający pod miastem, którego tkanka nie jest do końca zrewitalizowana. To także jest przedmiotem naszych zainteresowań - powołujemy w tym roku Narodową Agencję Rewitalizacji Dziedzictwa, która będzie także zajmowała się Łodzią" - dodał wicepremier.

W Łodzi zrealizowano najwięcej projektów z funduszy UE na kulturę

Jako minister kultury, prof. Gliński przypomniał, że w Łodzi, w ramach programów jego resortu zrealizowano projekty za ponad 120 mln zł. "Jednym z nich była opieka nad kaplicą Karola Scheiblera, na którą przeznaczyliśmy w ostatnich latach prawie 4 mln zł z budżetu MKiDN. Ten zabytek nie był zadbany, a to symbol Łodzi fabrykanckiej. Fundacja, która się nim opiekuje, ma stałe wsparcie resortu kultury" - wyjaśnił Gliński.

Jak dodał, w Łodzi zrealizowano najwięcej projektów z funduszy UE na kulturę; w ciągu ostatnich 7,5 lat było ich dziesięć, na łączną sumę 250 mln zł, z czego około połowa to środki publiczne.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że "tytuł dzisiejszej konferencji to "Trasa dotrzymanego słowa" i w tym miejscu nabiera dosłownego znaczenia, bo jesteśmy na trasie S14, która miała nie powstać". "Zrezygnowali z niej nasi poprzednicy, a staranie premiera Glińskiego i parlamentarzystów doprowadziliśmy do sytuacji, w której ona jest już w większości wybudowana i za chwilę zostanie otwarta" - zauważył Buda.

Jego zdaniem takich inwestycji w Łodzi i regionie łódzkim jest więcej, np. tunel średnicowy, który również miał nie powstać. "Mamy pozytywną decyzję w zakresie trzeciego pasa ruchu między Łodzią a Warszawą na trasie A2; nie było go w planach naszych poprzedników" - przypomniał.

Minister rozwoju wyjaśnił, że przy okazji budowy S14 pojawiło się szereg problemów związanych ze skomunikowaniem jej z miastem, m.in. remonty ul. Szczecińskiej czy ul. Krakowskiej, które zostały również dofinansowane ze środków publicznych.

"To pokazuje, że bez względu na to, kto obecnie rządzi w mieście, jaka jest opcja polityczna, my wspieramy miasto, bo wiemy, że to będzie służyło mieszkańcom przez wiele pokoleń. Po 7 latach możemy powiedzieć, że to, co zapowiadaliśmy, udało się zrobić. Oczywiście nie wszystko, w wielu sprawach nie zawsze w terminie, który był zapowiadany, ale nie można nam odmówić jednego - że staraliśmy się, mieliśmy inicjatywę i nasze intencje są takie, by inwestycje w Łodzi i województwie realizować" - zaznaczył Buda.

KOMENTARZE2

  • **, 2023-06-04 14:48:14
    Jak zwykle Gliński łżesz! Ring będzie domknięty dopiero po wybudowaniu węzła A2/S14, a na to jeszcze długo się nie zanosi. Rondo przy A2 to żadne połączenie. 👎
  • Mmm 2023-06-04 13:48:53
    Jak zwykle stek bzdur przemieszanych z kłamstwem. S14 byłaby już dawno, gdyby PiS po dorwaniu się do koryta nie obciął funduszy na nią.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!