Partnerzy portalu

Gmina Świlcza przekazała tereny pod budowę szpitala uniwersyteckiego

Gmina Świlcza k. Rzeszowa przekazała Uniwersytetowi Rzeszowskiemu 35 ha pod budowę szpitala uniwersyteckiego. Umowę w tej sprawie podpisano w środę.

Z ramienia Świlczy umowę sygnował jej wójt Adam Dziedzic, Uniwersytet Rzeszowski reprezentował rektor uczelni prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Jak mówił rektor, jest to ważny krok dla rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale także istotny element rozwoju infrastruktury regionu.

"Specyfika planowanego szpitala spowoduje, że stanie się on nie tylko ważnym ośrodkiem naukowym i dydaktycznym, ale będzie też ważnym ogniwem w łańcuchu oferowanych w naszym regionie usług z obszaru zdrowia. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy stawiać kolejne kroki prowadzące do osiągnięcia tego ważnego celu" - mówił prof. Czopek.

Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu, zawartym w "Strategii rozwoju województwa - Podkarpackie 2030" przyjętej we wrześniu 2020 r.

Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie (KSW nr 1) z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.

W maju br. z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, rektora UR prof. Sylwestra Czopka i wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla została podpisana deklaracja współpracy w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie. Jej sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań mających na celu sprawne pozyskanie środków i wzajemnej pomocy w realizacji projektu.

Kompleks na terenie gminy Świlcza (w sołectwach Mrowla i Świlcza) będzie miał 35 ha powierzchni. Szacowany koszt inwestycji to około 920 mln zł.

Utworzenie szpitala uniwersyteckiego ma nastąpić na podstawie potrzeb zdrowotnych, priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej woj. podkarpackiego i potencjału kadrowego Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem bazy KSW nr 1 w Rzeszowie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!