Partnerzy portalu

Hugonówka wreszcie będzie odbudowana

W połowie lipca został rozstrzygnięty przetarg na remont willi Hugonówka, która znajduje się przy ul. Mostowej 15 w Konstancinie-Jeziornie.

Rewaloryzacja zabytku, w którym powstanie centrum kultury, będzie kosztowała nieco ponad 7,6 mln zł. Długo oczekiwane prace budowlane mają się zakończyć do 30 września 2013 roku.

Wielokrotnie już pisaliśmy o komplikacjach towarzyszących rewaloryzacji zabytkowej willi Hugonówka, która zaczęła się w 2010 roku. Prace budowlane zostały przerwane w połowie 2010 r., kiedy to doszło do nieporozumienia między urzędem, a wykonawcą i współpracującymi z nim firmami.

Ówczesny burmistrz Konstancina-Jeziorny Marek Skowroński był zmuszony do rozwiązania umowy. Kiedy samorząd chciał ogłosić kolejny przetarg, by wyłonić wykonawcę, rozpoczął się spór o własność nieruchomości.

Ostatecznie, w grudniu ubiegłego roku niejasności własnościowe zostały rozstrzygnięte na korzyść samorządu. Urzędnicy od początku 2012 roku aktualizowali projekt i przygotowywali nową dokumentację do przetargu, który został ogłoszony w czerwcu.

Remont willi cieszył się dużym zainteresowaniem wśród firm budowlanych – do urzędu miasta wpłynęło aż 12 ofert. Najdroższa z nich opiewała na kwotę 10.942.150,38 zł.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe ŻAK-ŻIB z Warszawy, które zaproponowało najniższą cenę – 7.628.460,00 zł. Koszty remontu będą więc nieco niższe niż zakładano, ponieważ w tegorocznym budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej zarezerwowano na ten cel łącznie nieco ponad 9,7 mln zł z czego 3,1 mln zł będzie stanowiła dotacja ze środków unijnych.

Niebawem burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk podpisze umowę z wykonawcą, który w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie prace budowlane. Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane komplikacje, których przy tej inwestycji, jak wiadomo było już mnóstwo, remont ma się zakończyć do 30 września 2013 roku.

<!-- pagebreak //-->

Chociaż obecnie zabytek jest zrujnowany, w przyszłości ma się stać wizytówką miasta, przyciągającą zarówno mieszkańców, jak i kuracjuszy. W odnowionym budynku powstanie centrum kultury, w którym powstaną dwie sale widowiskowe na 120 i 300 osób ze sceną, projektorem i ekranem, umożliwiającym organizację seansów filmowych oraz zaplecze teatralne z garderobami.

W Hugonówce będą również dwie sale konferencyjne dla 30 osób oraz muzeum regionalne, ciemnia fotograficzna, punkt informacji turystycznej i lokal klubokawiarni. Dzięki przebudowie elewacja frontowa upodobni się do pierwotnego kształtu budynku, w którym przez lata znajdowały się m.in pub, kino oraz mieszkania komunalne, co przyczyniło się do dewastacji obiektu.

Podczas remontu zostaną odtworzone wszystkie dostępne detale architektoniczne: obramowania okien, gzymsy, attyki, boniowania i elementy stalowe. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje również zagospodarowanie terenu otaczającego willę, położoną nad brzegiem Jeziorki. Oprócz nowej zieleni (drzewa i krzewy) powstaną tam: altanka, alejki, latarnie i ławki oraz fontanna.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!