Partnerzy portalu

Hybrydowe latarnie oświetlają gminę

  • PAP
  • 26 października 2011 - 10:41
50 latarń ulicznych zasilanych energią słoneczną i wiatrową zainstalowano w większości wsi gminy Strzyżów, docelowo 83 latarnie oświetlą ulice tej gminy - poinformował w środę burmistrz Marek Śliwiński.
"Zanim gmina przystąpiła do projektu, w styczniu ubiegłego roku zamówiono jedną latarnię oświetlenia hybrydowego. Test wypadł pomyślnie. Latarnia świeciła każdej nocy - powiedział burmistrz. - Jest to przede wszystkim związane z położeniem geograficznym. W Strzyżowie i okolicach od przełęczy karpackich prawie zawsze wieje wiatr".

Burmistrz zaznaczył jednak, że bez dofinansowania ze środków Unii Europejskiej inwestycja byłaby niemożliwa. "Najzwyczajniej nie byłoby nas na to stać" - powiedział.

Projekt w 85 proc. jest współfinansowany z funduszy unijnych. Koszt instalacji jednej latarni hybrydowej wynosił dotąd ok. 17 tys. zł.

Lampy hybrydowe nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej, by działały. Zasilane są poprzez panele słoneczne i turbinę wiatrową. Mogą być montowane tam, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest nieopłacalne. Bez słońca i wiatru potrafią pracować nawet kilkanaście dni.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!