Partnerzy portalu

Inwestorzy czekają na tereny pogórnicze. Potrzebna przyspieszona ścieżka legislacyjna

Uproszczenie ścieżki przekazywania terenów pogórniczych do samorządów lub specjalnych stref ekonomicznych jest jednym z koniecznych warunków przyspieszania sprawiedliwej transformacji w gminach górniczych - podkreślali przedstawiciele Jastrzębia-Zdroju i Gliwic podczas sesji „Sprawiedliwa transformacja”, odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gliwice od lat rozbudowują strefę nowoczesnych technologii. Stworzony kilkanaście lat temu Technopark Gliwice wciąż się rozwija. Jest przystanią dla kolejnych firm i przykładem efektywnej współpracy na linii miasto-nauka-gospodarka. Przedsiębiorców chętnych do lokowania firm w mieście nie brakuje, brakować zaczyna terenu.

– Strefa nowoczesnych technologii się rozrasta, nie nadążamy przygotowywać nowych terenów dla tych, którzy chcą tam inwestować – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann podczas sesji „Sprawiedliwa transformacja” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Jak zauważył, rozwiązaniem byłoby szybsze przejmowanie przez gminy terenów pogórniczych należących do spółek Skarbu Państwa.

– My samorządowcy zabiegamy o to, by jak najbardziej przyspieszyć ścieżki przejmowania brownfieldów przez samorządy, by móc je zagospodarować, czy np. tworzyć projekty partnerstwa publiczno-prywatnego. Tymczasem mam wrażenie, że kopalnie, spółki Skarbu Państwa odcinają się od problemu. My nie uciekamy od problemu, kierujemy od dawna sygnały do rządu, MAP, że oczekujemy uproszczenia i przyspieszenia procedur – dodał prezydent Gliwic.

W podobnym tonie wypowiadała się Agnieszka Pabich, pełnomocnik prezydent Jastrzębia-Zdroju ds. strategii i rozwoju.

– Wiemy, co znaczy likwidacja zakładu bez projektu i pomysłu na to, co dalej z terenem. By nowa sprawiedliwa transformacja mogła przebiegać sprawnie, oczekujemy uproszczenia ścieżki przekazywania terenów pogórniczych do JST lub specjalnej strefy ekonomicznej, uproszczenia procedur związanych z miejscowym planem zagospodarowania oraz zablokowania wydawania koncesji na wydobycie na terenach objętych transformacją – dodała przedstawicielka Jastrzębia-Zdroju.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!