Partnerzy portalu

Inwestycje przeciw wielkiej wodzie

  • GK
  • 26 listopada 2012 - 11:13
W Dragaczu w powiecie świeckim odbył się odbiór przebudowy ponadpięciokilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego Sartowice-Nowe. Przedsięwzięcie jest warte 15 milionów złotych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Takie projekty muszą kosztować, ale są to koszty bezpieczeństwa ludzi, ich dorobku i warsztatów pracy. Należy się cieszyć, że możemy je finansować częściowo ze środków europejskich - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Budżet inwestycyjny K-PZMiUW wynosi w tym roku 40,6 mln złotych.

Stanowiący linię ochrony przed groźnym w skutkach wysokim poziomem Wisły wał w tym rejonie był dotąd najsłabszą częścią systemu przeciwpowodziowego dla doliny Sartowice-Nowe. Efektem przebudowy, polegającej na stworzeniu przesłony przeciwfiltracyjnej w osi istniejącego obiektu, umocnieniu skarp, przebudowie przepustów oraz wykonaniu nowych przejazdów, jest poprawa bezpieczeństwa przed żywiołem w tym rejonie.

Środki na inwestycję pochodzą z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i rezerwy celowej budżetu państwa.

W listopadzie zakończyły się też roboty związane z dwiema innymi ważnymi inwestycjami melioracyjnymi, przebudową wału przeciwpowodziowego Miejskiej Niziny Chełmińskiej w samym Chełmnie oraz gminach wiejskich Chełmno i Grudziądz oraz melioracją gruntów rolnych w gminie Papowo Biskupie w powiecie chełmińskim. Także te inwestycje zostały sfinansowane ze środków PROW i rezerwy celowej budżetu państwa.

W ramach pierwszej z nich, wartej ponad 13 milionów złotych, dokonano uszczelnienia wału na blisko siedmiokilometrowym odcinku metodą iniekcji bentonitowo-cementowych, umocnienia korony wału oraz budowy i przebudowy przepustów i przejazdów. Szczegóły tutaj.

Prace w gminie Papowo Biskupie, o wartości blisko 400 tysięcy złotych, sprowadzają się do wykonania drenażu 32,5 hektara gruntów ornych. Efektem jest ochrona przed podtopieniami, co wiąże się z możliwością uzyskania lepszych plonów.

KOMENTARZE1

  • NiT 2012-11-26 21:54:37
    Dobrze, bardzo dobrze. Ale zalesiajcie tereny i twórzcie małe retencje przynajmniej w górach i na wzniesieniach. Najbardziej pojemnym zbiornikiem wody jest ziemia, tylko trzeba ją napełnić tam, gdzie ten zbiornik jest pusty.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!