Inwestycje przeciw wielkiej wodzie

- Takie projekty muszą kosztować, ale są to koszty bezpieczeństwa ludzi, ich dorobku i warsztatów pracy. Należy się cieszyć, że możemy je finansować częściowo ze środków europejskich - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Budżet inwestycyjny K-PZMiUW wynosi w tym roku 40,6 mln złotych.
Stanowiący linię ochrony przed groźnym w skutkach wysokim poziomem Wisły wał w tym rejonie był dotąd najsłabszą częścią systemu przeciwpowodziowego dla doliny Sartowice-Nowe. Efektem przebudowy, polegającej na stworzeniu przesłony przeciwfiltracyjnej w osi istniejącego obiektu, umocnieniu skarp, przebudowie przepustów oraz wykonaniu nowych przejazdów, jest poprawa bezpieczeństwa przed żywiołem w tym rejonie.
Środki na inwestycję pochodzą z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i rezerwy celowej budżetu państwa.
W listopadzie zakończyły się też roboty związane z dwiema innymi ważnymi inwestycjami melioracyjnymi, przebudową wału przeciwpowodziowego Miejskiej Niziny Chełmińskiej w samym Chełmnie oraz gminach wiejskich Chełmno i Grudziądz oraz melioracją gruntów rolnych w gminie Papowo Biskupie w powiecie chełmińskim. Także te inwestycje zostały sfinansowane ze środków PROW i rezerwy celowej budżetu państwa.
W ramach pierwszej z nich, wartej ponad 13 milionów złotych, dokonano uszczelnienia wału na blisko siedmiokilometrowym odcinku metodą iniekcji bentonitowo-cementowych, umocnienia korony wału oraz budowy i przebudowy przepustów i przejazdów. Szczegóły tutaj.
Prace w gminie Papowo Biskupie, o wartości blisko 400 tysięcy złotych, sprowadzają się do wykonania drenażu 32,5 hektara gruntów ornych. Efektem jest ochrona przed podtopieniami, co wiąże się z możliwością uzyskania lepszych plonów.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem