Partnerzy portalu

Jak się będzie zmieniać Świętokrzyskie? Ruszyły konsultacje ws. strategii rozwoju województwa

  • PAP/KDS
  • Opublikowano: 19 sierpnia 2020 - 15:53
Rozwój inteligentnej gospodarki w oparciu o kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar oraz turystyki wokół Gór Świętokrzyskich i Ponidzia - to niektóre założenia Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi i opinie do końca września.
  • O założeniach nowego programu mówiono podczas konferencji inaugurującej cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami.
  • W środę w pierwszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu kieleckiego.
  • W ramach programu wytypowano tzw. obszary strategicznej interwencji. W ich skład wchodzą samorządy połączone wspólnymi celami lub problemami.

"Strategia rozwoju województw jest punktem wyjścia do rozmów z Komisją Europejską nad nowym program operacyjnym dla regionu. To, co chcemy strategicznie zrobić w naszym województwie, musimy skonfrontować z programami KE tak, aby przekonać ją do przeznaczenia środków na te działania" - mówił dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju urzędu marszałkowskiego Jacek Sułek.

W ramach programu wytypowano tzw. obszary strategicznej interwencji. W ich skład wchodzą samorządy połączone wspólnymi celami lub problemami. Pod uwagę branych jest kilka obszarów: Gór Świętokrzyskich, Ponidzia, Miast Północy (Końskie, Skarżysko-Kamienna, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski), Doliny Wisły i Kielecki Obszar Funkcjonalny.

Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny i przewodniczący Związku Gmin Gór Świętokrzyskich zaznaczył, że gremium od kilku miesięcy pracuje nad propozycją rozwoju całego obszaru Gór Świętokrzyskich, obejmującego 11 gmin.

"Pracujmy nad projektami, które stymulowałyby rozwój całego obszaru, w którym mieszka ponad 100 tys. mieszkańców. Te projekty dotyczą chociażby rozwoju turystycznego i poprawy dostępności do ekosystemu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Naszym celem jest wzmocnienie potencjału takich obszarów jak Św. Katarzyna, Huta Szklana i Nowa Słupia oraz promowanie marki +Góry Świętokrzyskie+" - powiedział.

Zaznaczył, że Góry Świętokrzyskie mają być promowane jako obszar nie tylko najbardziej atrakcyjny turystycznie w województwie, ale także charakteryzujący się czystym środowiskiem.

"Myślimy o projektach proekologicznych związanych z odnawialnymi źródłami energii. Chcemy m.in. ograniczyć niską emisję, uporządkować gospodarkę wodno-ściekową i rozwiązać narastający problem dostępności do wody pitnej. Chcemy, aby region Góry Świętokrzyskich rozwijał się równomiernie we wszystkich jedenastu gminach" - dodał.

Zdaniem wicemarszałek województwa Renaty Janik, konsultacje z mieszkańcami, samorządowcami i przedsiębiorcami pozwolą wypracować optymalną wersję strategii rozwoju regionu.

"Musimy cały czas czynić starania o to, aby nasz region był konkurencyjny w porównaniu do innych województw. Mimo że w ostatnich miesiącach z UE wpłynęło do naszego regionu sporo pieniędzy, to cały czas dystans pomiędzy nami a innymi ośrodkami nie zmniejsza się, a powiększa" - powiedziała.

W strategii mocno akcentowany jest rozwój regionu w oparciu o kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar, który ma powstać w Kielcach. W założeniu instytut badawczy, w połączeniu z największą strefę inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej, znajdującej się w podkieleckich Obicach, może stać się jednym z kół zamachowych świętokrzyskiej gospodarki.

W planach jest także rozwój przemysł metalurgicznego w północnych miastach regionu oraz turystyki i walorów uzdrowiskowych Gór Świętokrzyskich, Ponidzia i Doliny Wisły.

Obecna strategia obowiązuje do końca grudnia br. i do tego czasu Sejmik Województwa powinien przyjąć nowy, zaktualizowany dokument.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!