Partnerzy portalu

Jakub Chełstowski: Projekt CPK nie mieści się w jakichkolwiek ramach zasadności

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z Koleją Dużych Prędkości stracił jakiekolwiek ramy zasadności. Potrzebujemy szybkich kolei, ale nie poprzez rozjeżdżanie miast i miasteczek na pół - uważa Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
 • - Żadna inwestycja - czy to kolejowa, czy infrastrukturalna - nie powinna rozjeżdżać miasta na pół. To już przerabialiśmy za komuny - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
 • W ten sposób komentuje plany budowy Kolei Dużych Prędkości do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
 • Jego zdaniem polityka państwa powinna polegać na rozwijaniu "doświadczonych" regionalnych portów lotniczych.

- Jeżeli popatrzymy realnie na to, co się dzieje na rynku lotniczym i na rynku kolejowym, to projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z projektem Kolei Dużych Prędkości przestaje się mieścić w jakichkolwiek ramach zasadności - uważa Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Sejmik Województwa Śląskiego poparł protesty mieszkańców regionu, którzy nie zgadzają się na zaproponowany przebieg KDP. Inwestycja oznacza m.in. konieczność wywłaszczenia właścicieli niektórych nieruchomości.

"Rozjeżdżanie" miast przez decydentów już przerabialiśmy za komuny

Choć z jednej strony marszałek Jakub Chełstowski przyznaje, że sama idea budowania szybkiej kolei jest słuszna, w przypadku CPK koszt społeczny jest zbyt wielki.

Zobacz całą rozmowę z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim:

- Żadna inwestycja - czy to kolejowa, czy infrastrukturalna - nie powinna rozjeżdżać miast na pół. To już przerabialiśmy za komuny, kiedy decydenci bez udziału mieszkańców uzgadniali przebieg torów czy drogi. Jeżeli ktoś się już osiedlił w jednej czy drugiej miejscowości, to władza nie powinna przychodzić, płacić odszkodowań, a jednocześnie kazać komuś budować sobie życie na nowo. Moim zdaniem, gdyby takie problemy dotyczyły członków Prawa i Sprawiedliwości, takie rzeczy by się po prostu nie działy - uważa Jakub Chełstowski.

Jego zdaniem polityka państwa powinna polegać na rozwijaniu sieci regionalnych portów lotniczych, takich jak np. port Katowice-Pyrzowice. Zaznacza jednak, że chodzi o porty, które już mają doświadczenie w zdobywaniu klientów.

- Spójrzmy na to, co się dzieje w Radomiu - 800 mln zł zainwestowanych przez spółkę Skarbu Państwa w port, z którego nikt nie chce latać. Spójrzmy na to, że lotnisko Chopina w Warszawie, będące największym portem w Polsce, obecnie obsługuje 14-16 mln pasażerów rocznie. Tymczasem rząd chce, aby przez CPK przewijało się nawet 120 mln pasażerów - wymienia Jakub Chełstowski.

Wniosek miał pokazać, czy radni opozycji trzymają się razem

Pod koniec kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego odrzucił wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie ze stanowiska Jakuba Chełstowskiego. Przypomnijmy, że PiS stracił władzę w regionie kilka miesięcy wcześniej. Wówczas czwórka radnych tego ugrupowania zasiliła szeregi opozycji.

- Jeszcze miesiąc wcześniej wśród radnych PiS nie było pewności co do tego, że członkowie tego ugrupowania będą zawsze głosowali zgodnie z linią partii. PiS szukał po swojej stronie wierności swoich radnych. Ten wniosek miał potwierdzić, na kim mogą polegać i czy ktoś przypadkiem nie jest "w rozkroku" - ocenia Jakub Chełstowski.

Jak ocenia marszałek, choć z jednej strony taki wniosek może zdestabilizować działanie zarządu województwa, z drugiej strony udowodnił trwałość koalicji rządzącej w regionie.

- Koalicja Obywatelska, Ruch Obywatelski Tak! Dla Polski, Lewica i PSL pokazały, że działają razem. Sama treść wniosku była absurdalna, ale na szczęście przepadł on z kretesem, a my merytorycznie podchodzimy do naszej rzeczywistości i realizujemy dalej założone projekty - mówi Jakub Chełstowski.

KOMENTARZE5

 • marszalek 2023-05-25 15:27:05
  ...teraz się zorientował, czystej maści koninkturslista, zero honoru, jak tak myślał to czemu nie mówił tak jak był w PiS ...odpowiedź jest bardzo prosta, ten koniunkturalista nie ma jak, liczy się dla niego tylko kasa i stołek
 • Natalia 2023-05-25 07:02:45
  Brawo dla Pana Jakuba.
 • Dzon 2023-05-24 19:45:39
  Jedyny rozjechany to marszałek.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!