PARTNERZY PORTALU

Jaworzno chce zbudować nowy węzeł transportowy

  • PAP/rs    25 maja 2022 - 18:05
Jaworzno chce zbudować nowy węzeł transportowy
(Fot. Shutterstock.com)

Samorząd Jaworzna chce, na bazie dawnego dworca kolejowe w dzielnicy Szczakowa,  zbudować Centrum Integracji Transportu. Specjalna decyzja administracyjna przy okazji towarzyszącej inwestycji drogowej ma umożliwić przejęcie budynku dworca przez miasto.
  • W peryferyjnej dzielnicy Szczakowa mieści się główny jaworznicki dworzec, położony na głównej linii Katowice - Kraków.
  • Przed laty była to stacja graniczna, stąd kompleks dworcowy składa się z dwóch części: większej - celnej i mniejszej - dworcowej.
  • Kompleks od lat nie ma właściciela - zajmująca się kolejowymi nieruchomościami spółka PKP SA jest jedynie zarządcą.

Miasto od blisko 20 lat stara się uregulować sytuację prawną dworca, przede wszystkim poszukując tzw. ksiąg kolejowych terenów, na których m.in. znajdują się obiekty. Do tej pory gmina i jej instytucje zwróciły się do kilkudziesięciu instytucji i archiwów w Polsce i zagranicą. Dokumenty jednak prawdopodobnie spłonęły w czasie II wojny światowej.

Dwukrotnie, w 2014 r. i 2019 r., miasto składało wnioski o założenie nowej księgi wieczystej dla terenów, na których znajduje się dworzec, w obu przypadkach wnioski sąd jednak oddalił. Trwa jeszcze procedura z wniosku PKP SA z 2019 r. o zasiedzenie nieruchomości, jednak teraz - jak przekazał w środę rzecznik jaworznickiego magistratu Filip Szatanik - znaleziono nową formułę.

Z informacji Szatanika wynika, że polega ona na przejęciu własności terenu dawnego dworca w Szczakowej przy okazji realizacji inwestycji drogowej przeznaczonej do obsługi komunikacyjnej ruchu pasażerskiego, dla której potrzebne będzie wydanie specjalnej decyzji administracyjnej.

"Na chwilę obecną byłby to najszybszy i przy wyczerpaniu możliwości prawnych w sądzie wieczystoksięgowym jedyny sposób, aby gmina mogła stać się właścicielem terenu oraz budynków byłego dworca w Szczakowej" - wskazał Szatanik.

"Wydanie tego typu decyzji administracyjnej pozwoli na zagospodarowanie terenu przed dworcem i budowę Centrum Integracji Transportu, które może połączyć komunikację miejską z transportem kolejowym. Aby podjąć tego typu działania, konieczna jest akceptacja mieszkańców tej inwestycji, ponieważ propozycja ta może się wiązać z wyburzeniem bądź przebudową części zabudowań po dawnej celnicy" - wyjaśnił rzecznik.

W tym miejscu mógłby powstać nowoczesny obiekt pełniący różne funkcje społeczne. Koncepcja przygotowana przez jaworznickiego architekta Tomasza Göttla zakłada częściową przebudowę budynków dawnej celnicy pod kątem funkcji transportowej - dworca autobusowego i kolejowego z poczekalniami, kasami i zapleczem sanitarnym, a także funkcji kulturalno-integracyjnej.

Projekt zamyka szczakowski rynek, zachowując jego część parkową; pozostawia trzy z pięciu segmentów starej celnicy z całą jej tylną ścianą od strony kolei - dla ochrony akustycznej; przewiduje też stworzenie po lewej stronie dworca dużego parkingu pod kątem przesiadek do autobusów i pociągów.

Po rozmowach z mieszkańcami projekt zachowuje znaczną część historycznego wyglądu dworca, do którego wielu mieszkańców ma sentyment, zapewniając dodatkowe funkcjonalności. Mniejszy budynek dawnego dworca miałby zostać odrestaurowany pod kątem filii biblioteki, klubu seniora czy gastronomii.

"Prace nad nową koncepcją zagospodarowania dworca w Szczakowej to faza konsultacji i rozmów z mieszkańcami. Tylko w przypadku zgody mieszkańców możliwe będą rozmowy z ministrem infrastruktury, dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego w kompleksowym przeprowadzeniu tej inwestycji" - przekazał cytowany przez Szatanika prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

"Mieszkańcy z entuzjazmem podeszli do zaproponowanego przez architekta rozwiązania, co dobrze rokuje na dalsze konsultacje. Przy wsparciu mieszkańców rozpoczynamy procedurę, która umożliwi przejęcie budynku byłego dworca decyzją administracyjną" - zasygnalizował Silbert.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!