Partnerzy portalu

Kolejny odcinek A18 oddany do użytku. Nowa polska autostrada będzie gotowa jesienią

Liczący 11 km odcinek autostrady A18, czyli dawnej drogi krajowej nr 18 rozbudowywanej do parametrów autostrady, otrzymał pozwolenie na użytkowanie - podała GDDKiA. Całą 70-kilometrową autostradą A18 kierowcy będą mogli według zapowiedzi pojechać jesienią 2023 r.

Odcinek trasy, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie, zaczyna się sto pięćdziesiąt metrów za węzłem Olszyna, a kończy się około dwa kilometry za węzłem Żary Zachód.  To łącznie 11 kilometrów trasy, która została rozbudowane do parametrów autostrady. Przebudowa tego odcinka kosztowała ponad 138 mln zł.

"Obie jezdnie w pełnym przekroju będą udostępniane kierowcom stopniowo, w miarę postępu prac przy usuwaniu elementów czasowej organizacji ruchu. Cała operacja zajmie około dwóch tygodni. Przełożenie ruchu umożliwi także dokończenie prac na początkowym - blisko 600-metrowym, fragmencie trasy, od mostu granicznego do węzła Olszyna" - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

 

Na odcinku 1 i 2 prace już się zakończyły (źródło: GDDKiA)
Na odcinku 1 i 2 prace już się zakończyły (źródło: GDDKiA)

 

Jak przypomniano w komunikacie, przebudowa jezdni południowej drogi krajowej nr 18, na odcinku 70 km między Olszyną i Golnicami, w kierunku Wrocławia, jest drugim etapem prac związanych z dostosowaniem tej drogi do parametrów autostrady. Pierwszym była budowa jezdni północnej drogi krajowej nr 18 o parametrach autostradowych, w kierunku granicy z Niemcami w Olszynie, którą prowadzono w latach 2004-2007.

GDDKiA przypomniała, że prace budowalne mające dostosować trasę do parametrów autostrady prowadzone są jeszcze na odcinkach o łącznej długości blisko 38 kilometrów. To: Iłowa - granica województw lubuskiego i dolnośląskiego (16,2 km) oraz granica województw lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice (21,5 km). Wszystkie odcinki mają zostać ukończone w tym roku.

Ze względu na lokalizację, droga krajowa nr 18 zaliczana jest do głównych dróg w Polsce o znaczeniu przemysłowym i turystycznym. Stanowi fragment połączenia międzynarodowego E36/40 biegnącego przez terytorium Polski.

DK18 wiedzie przez III transeuropejski, drogowy korytarz transportowy łączący Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. Na przejściu granicznym w Olszynie łączy się z niemiecką autostradą A15, a po stronie polskiej łączy się z autostrada A4 na węźle Krzyżowa.

KOMENTARZE13

  • Obserwator 2023-09-11 15:36:11
    Do Q: No bez przesady. Wywalenie wszystkiego do gołej ziemi i zbudowanie od nowa trudno nazwać "jedynie modernizacją".
  • Q 2023-08-18 11:06:41
    To nie jest polska autostrada a niemiecka. My ją jedynie modernizujemy.
  • Ja 2023-08-02 02:08:45
    Do Kon:

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!