Partnerzy portalu

Jest spółka, będzie giełda. Spektakularna inwestycja pod Częstochową

Dwie spółki Skarbu Państwa – Regionalny Fundusz Gospodarczy (RFG) w Częstochowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – podpisały akty notarialne powołujące Jurajski Agro Fresh Park SA, która wybuduje i będzie zarządzać giełdą hurtu rolno-spożywczego na terenie gminy Rędziny. Inwestorzy mówią o unikatowej w skali kraju inwestycji, do której dojazd będzie możliwy dzięki porozumieniu zawartemu przez lokalny samorząd i RFG.
 • Realizację inwestycji, a także zarządzanie giełdą, którą nazwano Jurajskim Agro Fresh Parkiem, postanowiono powierzyć spółce celowej powołanej w tym tygodniu przez RFG oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
 • - Pierwszy etap budowy (2022-2023) powinien objąć dwie hale i całą infrastrukturę towarzyszącą, kolejny (2024-2025) dwie następne - wyjaśnił wiceprezes Artur Sokołowski. Inwestycja ma zmienić z korzyścią dla rolników relacje producent-dystrybutor-rynek.
 • W poprzednich latach w relacji RFG – gminy Rędziny zgrzytało w związku ze sprawą organizacji dojazdu do terenu giełdy. Wszystkie wskazuje jednak na to, że obie strony są bliskie porozumienia.

Jak już informowaliśmy na PortalSamorzadowy.pl, pomysłodawcą inwestycji jest Regionalny Fundusz Gospodarczy, który swoje plany w tej materii po raz pierwszy przedstawił oficjalnie we wrześniu 2017 r. Wówczas sfinalizowana została umowa kupna od Agencji Mienia Wojskowego drugiej partii gruntów pod giełdę – w Kościelcu na terenie gminy Rędziny w powiecie częstochowskim (województwo śląskie).

Grunt to położenie

Lokalizację zarząd RFG SA wybrał głównie z uwagi na bliskie sąsiedztwo powstającego węzła autostradowego „Rząsawa” na autostradowej obwodnicy Częstochowy, węzła „Mykanów” w ramach przebudowy DK1 na autostradę A1 Częstochowa-Tuszyn i powojskowego Lotniska Częstochowa-Rudniki. Duże znaczenie miał też dobry dostęp do bocznicy kolejowej linii nr 146 oraz mniej więcej podobna odległość od Katowic, Łodzi, Opola i Kielc.

Zaplanowano budowę czterech wielkopowierzchniowych hal po ok. 10 000 m kw. każda, wraz z obiektem administracyjno-biurowym, zadaszeniami producenckimi i infrastrukturą towarzyszącą. Ich koszt oszacowano na ok. 250 mln zł netto, a otwarcie zakłada się na 2022 r., kiedy ukończona ma być też budowa autostrady A1 między Częstochową i Łodzią.

Realizację inwestycji, a także zarządzanie giełdą (tj. Jurajskim Agro Fresh Parkiem), postanowiono powierzyć spółce celowej powołanej przez RFG oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, dysponujący dwoma dużymi kompleksami gruntów położonych w niewielkiej odległości od planowanej inwestycji (3-5 km w linii prostej). Tereny należące do KOWR oraz 54 ha będące własnością RFG miały być wniesione aportem do spółki celowej.

Spółka z poślizgiem

W lipcu 2019 r. poseł PiS i wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zapowiadał, że wspomniana spółka powstanie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Tak się jednak nie stało. W tym roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na początku września wiceszef resortu rolnictwa zapewniał, że sprawa jest już na finiszu.

- Pandemia na szczęście nie obniżyła tempa przygotowań. W tej chwili jesteśmy na etapie konstruowania spółki. Zajmują się tym dwa podmioty państwowe, więc szczególnie będziemy dbali, aby wszystko było bezpieczne od strony prawnej, głęboko przemyślane i dopięte na ostatni guzik. Do skonstruowania spółki dojdzie od miesiąca do półtora miesiąca. Jesteśmy na końcowym etapie. Proszę trzymać nas za słowo - zachęcał wówczas Giżyński.

Tak więc powinno to nastąpić przed końcem października. Nie nastąpiło. Udało się 16 listopada prezes RFG Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski oraz Konrad Jarzyński, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR, podpisali akty notarialne konstytuujące spółkę, której nadano nazwę zgodną z nazwą całej giełdy, czyli Jurajski Agro Fresh Park SA.

Szefowie bez wynagrodzenia

Prezesem i wiceprezesem JAFP SA będą wspomniani już Mirosław Matyszczak i Artur Sokołowski, drugim wiceprezesem – z ramienia KOWR – radna miejska PiS w Częstochowie Monika Pohorecka,. To osoby mające wykształcenie rolnicze.

- Za pracę w JAFP nie pobieramy obaj żadnego wynagrodzenia. Idea jest taka, żeby móc bezpośrednio pilotować i nadzorować inwestycję, której jesteśmy pomysłodawcami - powiedział nam Artur Sokołowski.

Sprawdź też: Kiedy start budowy Jurajskiego Agro Fresh Parku w Kościelcu?

Realizacja inwestycji od początku planowana była w dwóch etapach, a rok 2022 r. wskazywano jako termin zamknięcia pierwszego. Okazuje się jednak, że i tu będą przesunięcia.

- W 2021 r. zostanie przygotowana dokumentacja projektowa i zapewne  z końcem roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę. Pierwszy etap budowy (2022-2023) powinien objąć dwie hale i całą infrastrukturę towarzyszącą, kolejny (2024-2025) dwie następne - wyjaśnił wiceprezes RFG  i JAFP.

Na majątek nowo powstałej spółki będą składały się grunty o powierzchni ok. 280 ha. Poza wspomnianymi terenami w Kościelcu, należącymi do RFG, także 88 ha w częstochowskiej Rząsawie przy węźle autostrady A-1, gdzie planowane jest utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej oraz 138 ha gruntów rolnych w miejscowości Lubojenka, w sąsiedniej gminie Mykanów – tu ma powstać część zaplecza producenckiego dla giełdy.

- Spółka na starcie ma 140 mln zł kapitału zakładowego. To jest właśnie walor współpracy z KOWR-em - zaznaczył Artur Sokołowski.

Będzie praca, będzie droga

Duże nadzieje w związku z powstaniem w Kościelcu giełdy wiążą władze gminy Rędziny. Wójt Paweł Militowski od początku podkreślał, że okolice lotniska Rudniki to świetna lokalizacja dla takiej inwestycji.

- Trzymamy kciuki za szybką realizację JAFP, bo to inwestycja, dzięki której gmina będzie otrzymywała dodatkowe środki z podatków - zwrócił uwagę wójt, dodając, że powstanie też kilkaset miejsc pracy.

W relacji RFG - gmina Rędziny zgrzytało w poprzednich latach w związku ze sprawą organizacji dojazdu do terenu giełdy. Wszystko wskazuje jednak na to, że obie strony spotkały się w końcu na drodze... do porozumienia.

Niedawno gmina poinformowała, że jest na etapie projektowania drogi dojazdowej do terenów przemysłowych w Kościelcu. To niespełna półkilometrowy odcinek, który połączy je z drogą serwisową planowaną wzdłuż autostrady. Urząd gminy podkreślił, że chodzi nie tylko o ułatwienie dostępu do JAFP, ale też podniesienie atrakcyjności okolicznych gruntów.

- Wierzymy, że powstaną tu kolejne zakłady pracy, które dadzą zatrudnienie naszym mieszkańcom oraz zapewnią dodatkowe wpływy z podatków do budżetu gminy - stwierdził Paweł Militowski.

To ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców. Alternatywna droga sprawi, że  pojazdy w drodze do i z giełdy nie będą przejeżdżały pod ich oknami.

Przykład dla całej Polski

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego we wrześniu 2020 r. poseł Szymon Giżyński przedstawił szczegóły funkcjonowania Jurajskiego Agro Fresh Parku, wyjaśniając, w czym przejawiać ma się jego wyjątkowość.

- Giełda pomyślana jest nie tylko jako novum w obszarze Częstochowy i okolic. Trzeba pamiętać, że subregion północny województwa śląskiego to 60-65 proc. potencjału rolniczego całego województwa. Jest zatem wartością samą w sobie, ale przez ten atrakcyjny pomysł integruje także województwa ościenne - zauważył Szymon Giżyński. - Można powiedzieć, że stanie się przykładem dla całej Polski. Pierwszą tego typu giełdą, która nie będzie obiektem, gdzie tylko przeładowuje się towar z tirów na średnie samochody, a ze średnich na mniejsze.

Wiceminister podkreślił, że JAFP służyć ma przede wszystkim polskim rolnikom i producentom rolnym.

- Nie mamy możliwości reagowania, kiedy rolnik stoi z wiśniami dwa dni pod bramami jaśnie panów przetwórców; sok – można powiedzieć – spływa mu po oponach, aż obniży cenę do 8 groszy za kilogram. Takie sytuacje bywały i w jakimś sensie są cały czas zagrożeniem. Chcemy tego uniknąć - powiedział.

Poprzez giełdę w gminie Rędziny strona rządowa ma stworzyć możliwości, aby producenci stawali się też przetwórcami, czyli mieli jednocześnie właścicielski udział w tym, co będzie budowane.

- Cały konglomerat giełdowy będzie służył temu, aby przez głębokie chłodzenie, mrożenie utrzymywać towar. Mówię tu głównie o owocach miękkich, ale w perspektywie rozwoju giełdy dotyczy to wszystkich albo bardzo wielu asortymentów - o tym będą już decydować parametry rynkowe. Jeżeli towar będzie mógł być przechowywany przez 3 czy 6 miesięcy, a może i dłużej, interwencja na rynku stanie się możliwa. Będzie można grać w interesie polskich producentów i rolników podstawowym instrumentem, czyli ceną - zapowiedział Szymon Giżyński.

KOMENTARZE3

 • tech- kosmos - pl 2020-11-21 07:41:02
  po 30 latach obejrzeli się, że praktycznie cały handel jest w obcych rękach, brak pieniędzy z podatków, zyski wyjeżdżają za granicę, a przecież sprzedawanie w marketach to nie są super tajne technologie - czy sami nie potrafimy zbudować hali sprzedażowej z półkami i kupić zachodnią kasę, przy której... siedziałaby dziewczyna na śmieciówce, za parę groszy ?  rozwiń
 • Kontroler 2020-11-21 05:13:18
  Jak u Nikodema Dyzmy- Bank Zbożowy
 • Wojtek 2020-11-20 11:51:10
  Nie ma nic gorszego jak dwa państwowe nikomu niepotrzebne twory, tworzą kolejny tylko po to by rozbudować struktury kolejnych stanowisk dla swoich. Nikt prócz nich na tym nie skorzysta.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!