Partnerzy portalu

Katowice i Siemianowice porozumiały się w sprawie nowych dróg

  • PAP
  • 9 kwietnia 2014 - 15:46
List intencyjny ws. budowy nowych dróg łączących Katowice z Siemianowicami Śląskimi podpisali w środę prezydenci obu miast. Drogi te mają otworzyć dostęp do poprzemysłowych gruntów inwestycyjnych na ich pograniczu. W pobliżu miałaby też powstać nowa dzielnica.
Chodzi o przedłużenie katowickiej ul. Stęślickiego w kierunku siemianowickiej ul. Mysłowickiej, wraz z dodatkowym połączeniem z ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Inwestycja komunikowałaby m.in. tereny Górnośląskiego Parku Przemysłowego w rejonie odremontowanej niedawno ul. Konduktorskiej. W ostatnich latach zaczęły powstawać tam nowe inwestycje biurowe i przemysłowe.

"W liście intencyjnym jest mowa o chęci dalszego ożywiania zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w rejonie ul. Konduktorskiej oraz zwiększenia potencjału inwestycyjnego tych terenów poprzez poprawę ich funkcji gospodarczej" - wyjaśniał w środę prezydent Katowic Piotr Uszok.

List zakłada wspólne przygotowanie dokumentacji projektowej nowych połączeń o statusie dróg powiatowych. Miasta chciałyby potem ubiegać się o dofinansowanie ich budowy z nowych środków unijnych na infrastrukturę transportową.

Według ogólnych szacunków nowa jednopasmowa droga w Katowicach od ul. Stęślickiego w kierunku siemianowickiej ul. Mysłowickiej miałaby ok. 3 km i kosztowałaby kilkadziesiąt milionów złotych. Siemianowice zakładają budowę ok. 2 km dwupasmowej trasy - wraz z jednym wiaduktem kolejowym - za ok. 50 mln zł. Potem miałoby też powstać połączenie tej łączącej oba miasta drogi z katowicką ul. Bohaterów Monte Cassino.

Uszok zasygnalizował, że wstępny harmonogram działań przewiduje prace związane z projektowaniem i zgodami do 2016 r. i realizację - od 2017 r. Dopytywany wskazał, że zakres prac w pierwszym etapie będzie zależał od "dostępnych środków".

Prezydent Siemianowic Śląskich Jacek Guzy mówił w środę, że planowane nowe połączenia dałyby temu miastu ogromne korzyści. "To zintegrowane podejście do podregionu katowickiego, ale - co ważniejsze - usprawnienie obsługi terenów inwestycyjnych na terenach poprzemysłowych wokół Huty Jedność, a to obszar zdegradowany i bardzo ważny dla Siemianowic. W pobliżu znajduje się dzielnica Hugo, która wymaga bardzo dużego dofinansowania" - wymieniał Guzy.

Prezydent Siemianowic akcentował, że miastu - o stosunkowo niewielkim budżecie i dużych potrzebach - bardzo zależy na nowych inwestorach. Przygotowywana wspólnie z Katowicami inwestycja otworzyłaby dostęp do obszernych poprzemysłowych gruntów pod inwestycje.

Część z tych terenów, po dawnej Hucie Silesia (w rejonie al. Korfantego i ul. Konduktorskiej w Katowicach) zagospodarowuje od 2005 r. Górnośląski Park Przemysłowy. Jego prezes Mirosław Czarnik mówił w środę, że po pierwszych doświadczeniach z powierzchniami produkcyjnymi i budową pierwszego budynku biurowego o wyjątkowych parametrach energooszczędności, teraz - również dzięki zainteresowaniu najemców - inwestycje w Parku znacznie przyspieszyły.

Jak podał Czarnik, jeszcze w tym miesiącu do użytku ma zostać oddany drugi podobny budynek, a we wrześniu br. trzeci; przygotowywana jest też budowa czwartego. Dzięki dużemu zainteresowaniu najemców w Parku, gdzie pracuje obecnie ponad tysiąc osób, do końca br. powinno pracować 2,5-3 tys., a do końca 2015 r. - ok. 4 tys. osób.

Niezależnie od obecnych inwestycji Park pracuje też nad uzgodnieniem z samorządem Katowic miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na północ od obszaru swojej obecnej działalności planuje bowiem budowę nowej dzielnicy o roboczej nazwie Eko City.

Czarnik wyjaśnił, że chodzi o perspektywę najbliższych 10-15 lat i obszar położony w większej części w Katowicach. Miałaby tam powstać dzielnica o powierzchni ponad 40 hektarów z obiektami biurowymi, mieszkalnymi, przestrzenią publiczną i parkiem. Zaplecze produkcyjne rozrastałoby się w kierunku Siemianowic. Założeniem jest, by tamtejsze obiekty spełniały wyśrubowane kryteria energooszczędności.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!