Partnerzy portalu

Katowice przedstawiły raport o stanie miasta

Działania na rzecz jakości powietrza i walka z wyludnianiem – to zidentyfikowane przez władze Katowic kluczowe wyzwania dla miasta wymienione w "Raporcie o stanie miasta Katowice 2022".
  • W raporcie wskazane są dwa kluczowe wyzwania dla Katowic, które ukierunkowują wiele kolejnych. Będziemy kontynuować walkę o czyste powietrze, bo mimo, że rok 2022 był najlepszy w historii pomiarów PM10, to wciąż mamy sporo do zrobienia w tym obszarze - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
  • Druga kwestia to walka z negatywnymi trendami demograficznym - dodał Krupa, przypominając trzy jej filary: wysoką podaż atrakcyjnych miejsc pracy, zapewnienie zróżnicowanej oferty mieszkaniowej oraz wysokiej jakości życia.
  • Te założenia odzwierciedla część danych raportu - jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce, nowe miejsca w żłobkach oraz lokale przekazywane mieszkańcom w ramach TBS czy programu "Mieszkanie za remont" czy rozwijanie karty mieszkańca - zaznaczył.

Raport pokazuje w pigułce kondycję Katowic w 2022 r.

Jak poinformował katowicki magistrat, prezydent Katowic przedłożył radnym "Raport o stanie miasta Katowice 2022", który będzie przedmiotem dyskusji na czerwcowej sesji rady miasta, a wcześniej - na odbywających się w najbliższych dniach posiedzeniach komisji rady miasta.

"Stworzony przez nas raport pokazuje w pigułce kondycję naszego miasta w 2022 r. Na wiele z opisanych w nim działań trzeba spojrzeć w zdecydowanie szerszej perspektywie, bo rozpoczęły się w poprzednich latach i trwają również tym roku, czy też będą kontynuowane w kolejnych latach" - zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dla Katowic priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia mieszkańcom

Podkreślił, że dla katowickiego samorządu priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia mieszkańcom. "Dlatego z większości zadań nie rezygnujemy i będziemy je kontynuować" - zadeklarował Krupa.

Jak przypomniał, 2022 r. miał być rokiem wytchnienia po pandemii koronawirusa. Rosyjska agresja na Ukrainę zdeterminowała jednak bieg wydarzeń w kolejnych miesiącach. "Ponadto zmiany podatkowe i globalny kryzys energetyczny zmusiły każdego z nas do oszczędności. Dotyczy to również miast. Pomimo występowania takich nieprzewidywalnych okoliczności miasto musi się rozwijać" - wybił.

W raporcie wskazane są dwa kluczowe wyzwania dla Katowic

Wyjaśnił, że w raporcie wskazane są dwa kluczowe wyzwania dla Katowic, które ukierunkowują wiele kolejnych. "Będziemy kontynuować walkę o czyste powietrze w naszym mieście, bo mimo, że rok 2022 był najlepszy w historii pomiarów PM10, to wciąż mamy sporo do zrobienia w tym obszarze" - przyznał Krupa.

Raport pokazuje w pigułce kondycję naszego miasta w 2022 r. Na wiele z opisanych w nim działań trzeba spojrzeć w zdecydowanie szerszej perspektywie, bo rozpoczęły się w poprzednich latach i trwają również tym roku, czy też będą kontynuowane w kolejnych latach - zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa (fot. katowice.eu)
Raport pokazuje w pigułce kondycję naszego miasta w 2022 r. Na wiele z opisanych w nim działań trzeba spojrzeć w zdecydowanie szerszej perspektywie, bo rozpoczęły się w poprzednich latach i trwają również tym roku, czy też będą kontynuowane w kolejnych latach - zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa (fot. katowice.eu)

Przypomniał, że w 2022 r. wobec 2021 r. ilość pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu spadła o prawie 10 proc., a na przestrzeni 12 lat jest to spadek prawie o połowę. Tylko w 2022 r. Katowice pomogły sfinansować wymianę rekordowej liczby 1848 pieców.

"Natomiast druga kwestia to walka z negatywnymi trendami demograficznym" - stwierdził prezydent Katowic, przypominając trzy jej filary: wysoką podaż atrakcyjnych miejsc pracy, zapewnienie zróżnicowanej oferty mieszkaniowej oraz wysokiej jakości życia.

Te założenia odzwierciedla część danych raportu - jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce, nowe miejsca w żłobkach oraz lokale przekazywane mieszkańcom w ramach TBS czy programu "Mieszkanie za remont" czy rozwijanie karty mieszkańca.

Samorządy musiały sprostać wyzwaniu, jakim był napływ uchodźców z Ukrainy

Władze Katowic przypomniały też, że w ub. roku samorządy musiały sprostać wyzwaniu, jakim był napływ tysięcy uchodźców z Ukrainy, zmuszonych do ucieczki z kraju w wyniku rosyjskiej inwazji. Na realizację tego zadania Katowice wydały - ze środków własnych, rządowego Funduszu Pomocy, darowizn, dotacji z budżetu państwa oraz pomocy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - łącznie 82,9 mln zł.

W związku z kryzysem energetycznym, wysoką inflacją i pogarszającą się sytuacją osób fizycznych i podmiotów gospodarczych Katowice w 2022 r. pomagały minimalizować skutki gospodarcze i wspierać podmioty w trudnej sytuacji - poprzez wypłaty dodatków lub rekompensat poniesionych strat. Miasto otrzymało na to 32,7 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Mimo czynników zewnętrznych dochody wykonane zostały w 97 proc. planu, przy realizacji 90 proc. zaplanowanych zadań planu po zmianach. Uzyskano 112,8 mln zł nadwyżki operacyjnej, a poziom zadłużenia miasta pozostał na bezpiecznym poziomie. Katowice przeznaczyły na inwestycje majątkowe więcej środków niż pozyskało dochodów majątkowych, co spowodowało, że zakończyły 2022 r. deficytem budżetowym w wysokości 145,4 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!