Partnerzy portalu

Kielce coraz piękniejsze

  • PAP
  • 25 grudnia 2011 - 11:05
Kielce systematycznie się zmieniają. W tym roku, po modernizacji, otwarto kielecki rynek. W przyszłym roku ma się zakończyć przebudowa placu Najświętszej Marii Panny i przyległych ulic.
Trwa przebudowa zespołu obiektów powięziennych przy ul. Zamkowej, w których już działa Centrum Design Kielce, a będzie też funkcjonować Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W planach są remonty kolejnych ulic.

Dzięki modernizacji rynku miasto zyskało przyjazną pieszym przestrzeń, która przyciąga mieszkańców i turystów. Inwestycja w 85 proc. została sfinansowana ze środków unijnych. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat, Kielce (zabierz głos/oceń prezydenta) nie miały rynku z prawdziwego zdarzenia - znajdowało się tam ruchliwe rondo wokół przeciwpożarowego zbiornika, pełniącego rolę fontanny.

Obecnie jest to spory plac z widokiem na ratusz i inne zabytkowe budynki, które w większości mają wyremontowane elewacje. Ruch odbywa się tylko wzdłuż jednej pierzei, bo rynek ma służyć przede wszystkim pieszym. Strefa ograniczonego ruchu objęła też przyległe uliczki, które już zostały w większości wyremontowane lub ich remont dobiega końca.

Czytaj też: Polska Wschodnia budzi zazdrość

W nowej, granitowej posadzce rynku zainstalowano wodotryski oraz oświetlenie. Kamiennym murkiem zaznaczono miejsce, w którym kiedyś stał ratusz. Ustawiono pręgierz z kajdanami oraz zabytkową pompę. Posadzona kilkunastoletnia lipę i strzyżone cisy, a kilka rosnących na placu starych drzew obsadzono berberysami.

W sezonie na placu stanęły kawiarniane ogródki, w których w ciepłe wieczory trudno było znaleźć miejsce. Rynek stał się miejscem spotkań mieszkańców, często widać tu wycieczki. Kielczanie nie tęsknią za poprzednim wyglądem tego miejsca, wielu narzeka jednak, że w nowej przestrzeni za mało jest zieleni; niektórzy mówią nawet o "betonowej pustyni". Ze szczególną krytyką spotykają się metalowe budki kwiaciarek i toaleta.

Rewitalizacja rynku rozpoczęła się marcu 2010. Objęła swoim zakresem obszar 1,3 ha. Modernizacja została zrealizowana w ramach pierwszego etapu projektu "Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc". Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-13. Wartość kontraktu to ponad 9,7 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!