PARTNERZY PORTALU

Kolej Plus nie dla województwa warmińsko-mazurskiego

  • PAP/TK    25 maja 2022 - 17:09
Kolej Plus nie dla województwa warmińsko-mazurskiego
Władze woj. warmińsko-mazurskiego zrezygnowały z kilku inwestycji w ramach programu Kolej Plus (zdjęcie ilustracyjne, fot. PKP PLK)

Województwo warmińsko-mazurskie nie skorzysta z programu Kolej Plus, dzięki któremu odtwarzane są połączenia kolejowe - poinformowali w środę działacze PiS. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego odpowiada, że inwestycje są niemożliwe z uwagi na wzrost kosztów.
  • Podczas konferencji zorganizowanej na nowym przystanku kolejowym Olsztyn Śródmieście szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit poinformował, że województwo warmińsko-mazurskie nie skorzysta z rządowego programu Kolej Plus.
  • - To skandal, że z 11 mld zł, które będą wydatkowane na Kolej Plus, do warmińsko-mazurskiego nie trafi ani złotówka. Jest dobra wola rządu i spółki PKP PLK, ale województwo złożyło nieprawidłowy wniosek. We wniosku, który złożono dopisano, że projekty powinny być zrealizowane całkowicie z pieniędzy rządowych - podkreślił Szmit.
  • Zarząd województwa odpowiada, że koszty planowanych w ramach programu inwestycji wzrosły o 60 proc. w porównaniu do pierwotnych szacunków.

Radny województwa Paweł Czemiel (PiS) wskazał, że program Kolej plus powstał, by walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.

- Problem taki istnieje także w naszym województwie. Marszałek województwa złożył wnioski na odtworzenie linii kolejowej 41 Olecko- Gołdap oraz 223 Orzysz - Mikołajki - Mrągowo - Biskupiec do Czerwonki. 85 proc. inwestycji finansuje państwo, 15 proc. samorząd, ale do puli samorządowej spółka CPK dokłada 20 mln zł - wyjaśnił Czemiel. Dodał, że województwo warmińsko- mazurskie zrezygnowało z projektów dotyczących linii kolejowych.

Biuro prasowe Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego potwierdziło, że władze regionu pracowały nad możliwością dofinansowania trzech projektów w ramach programu Kolej Plus: modernizacji linii kolejowej nr 223 (Czerwonka - Biskupiec - Mrągowo - Mikołajki - Orzysz), linii kolejowej nr 041 (Gołdap - Olecko - Ełk) oraz linii kolejowej nr 35 (Ostrołęka - Chorzele - Wielbark - Szczytno; odcinek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego).

- Wyniki analizy, wykonywanej pod wytycznymi PKP PLK, wskazały, że całkowite nakłady netto projektu znacznie wzrosły - z pierwotnie podawanej przez PKP PLK kwoty 535 mln zł do aż 851 mln zł, tj. wzrost o niemal 60 proc. Analogicznie wzrosła także wymagana od samorządów wartość wkładu własnego z ok. 80 mln zł do aż 128 mln zł - przekazali urzędnicy.

Wskazali, że partnerzy projektu, przy tak dużym wzroście kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych projektu nie byli w stanie wyasygnować środków w swoich budżetach na ten cel, a tym samym zabezpieczenia ich w Wieloletnich Prognozach Finansowych.

Radny Czemiel stwierdził też, że wątpliwe jest, by województwo warmińsko-mazurskie przystąpiło do programu budowy obwodnic, które są budowane w ciągu dróg wojewódzkich.

- Premier Morawiecki ogłosił listę 51 obwodnic, które otrzymały dofinansowanie. W naszym województwie to obwodnice Nidzicy i Kętrzyna i oba dostały dofinansowanie. Dofinansowanie połowy inwestycji w przypadku Kętrzyna to 63 mln zł a Nidzicy - 25 mln zł. Mamy sygnał, że zarząd województwa do tego programu nie przystąpi- dodał Czemiel.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowało, że odbyły się spotkania z samorządami, by te wskazały czy mają wkład własny do tych inwestycji. - Tylko samorządy kętrzyńskie jak dotychczas zawarły stosowne porozumienie - wskazali urzędnicy marszałka województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!