Partner portalu

Koniecpol czeka na drugi etap budowy wodociągu

Przedstawiciele wojewody przypominają, że budowa wodociągu należy do zadań własnych gminy, a na realizację inwestycji Koniecpol otrzymał zarówno pomoc finansową, jak i wsparcie merytoryczne wojewody i urzędu wojewódzkiego. - Oczekujemy, iż gmina Koniecpol, mając promesę na budowę wodociągu, wywiąże się z tego zadania w terminie, czyli do końca roku - informuje urząd wojewódzki.

• W przyszłym tygodniu samorząd Koniecpola rozstrzygnie przetarg, mający wyłonić wykonawcę drugiego etapu budowy wodociągu w tej gminie.

• Na realizację inwestycji, która powinna być zakończona do końca roku, zabezpieczono ponad 4,3 mln zł z budżetu państwa.

• Od lata 2015 r., wskutek wyschnięcia studni, mieszkańcy gminy musieli korzystać z wody dostarczanej beczkowozami.

Pomoc w sfinansowaniu budowy wodociągu obiecała m.in. premier Beata Szydło, która odwiedziła gminę w styczniu ub. roku. Do grudnia udało się zrealizować pierwszą część inwestycji, dzięki której powstało ok. 18 km wodociągu, doprowadzającego wodę do ok. 260 posesji w pięciu miejscowościach. Teraz realizowany ma być kolejny etap, który obejmie ok. 170 gospodarstw w dalszych pięciu miejscowościach. Ma powstać 19 km sieci wodociągowej.

- Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowaliśmy na przyszły tydzień. Liczymy, że znajdzie się firma, która podejmie się realizacji inwestycji, mimo krótkiego terminu - całość prac powinna być zrealizowana do końca tego roku - powiedział 3 sierpnia zastępca burmistrza Koniecpola Andrzej Perliński.

Rozpoczęcie procedur przetargowych było możliwe po otrzymaniu promesy, dającej gwarancję finansowania inwestycji - samorządowcy dostali ją w lipcu. Wcześniej prowadzone były rozmowy dotyczące możliwości zwiększenia zakresu inwestycji także o ujęcie wody dla dziesięciu miejscowości gminy Koniecpol, ostatecznie jednak udało się pozyskać publiczne środki na razie jedynie na budowę sieci wodociągowej.

- 7 lipca br. do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła kolejna promesa na kwotę 4 mln 325,5 tys. zł z przeznaczeniem na budowę wodociągów w gminie Koniecpol (...). Tego samego dnia dokument ten trafił również do urzędu gminy w Koniecpolu - otrzymał on jednocześnie rękojmię, iż środki te zostały zabezpieczone w budżecie państwa - zapewniła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Przypomniała, że w zeszłym roku Koniecpol otrzymał ponad 5 mln zł promesy na budowę wodociągu, dzięki czemu w 223 domach, które zostały podłączone do nowej sieci, woda popłynęła w kranach na początku grudnia. "Po przetargu okazało się, iż koszty realizacji zadania są nawet znacznie mniejsze niż otrzymana promesa, bowiem oszacowano je na 1 mln 250 tys. zł" - wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przedstawiciele wojewody przypominają, że budowa wodociągu należy do zadań własnych gminy, a na realizację inwestycji Koniecpol otrzymał zarówno pomoc finansową, jak i wsparcie merytoryczne wojewody i urzędu wojewódzkiego. "Oczekujemy, iż gmina Koniecpol, mając promesę na budowę wodociągu, wywiąże się z tego zadania w terminie, czyli do końca roku" - podała rzeczniczka.

Realizacja inwestycji w terminie zależy przede wszystkim od tego, czy uda się wyłonić w przetargu wykonawcę prac oraz czy nie pojawią się dodatkowe problemy, związane np. ze statusem prawnym i własnościowym działek, przez który będzie przebiegał wodociąg. Jeżeli uda się zrealizować kolejny etap prac, bez bieżącej wody pozostaną jeszcze cztery miejscowości w gminie Koniecpol - na razie nie wiadomo, kiedy i z jakich środków będzie można doprowadzić tam wodociąg.

Rozpoczęcie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy wojewody śląskiego. Bez tego samorząd nie byłby w stanie rozpocząć budowy. Położona na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego gmina Koniecpol była w bardzo trudnej sytuacji finansowej - do końca br. realizuje ona program naprawczy i nie mogła zaciągać zobowiązań.

Poważne problemy z wodą w Koniecpolu rozpoczęły się latem 2015 r. Z powodu suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne było dowożenie wody beczkowozami. Wsparcie budowy wodociągu obiecała premier Beata Szydło; następnie gmina otrzymała pierwszą promesę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pokryła większość kosztów pierwszego etapu inwestycji. Przekazanie środków z rezerwy budżetowej było możliwe, ponieważ Koniecpol został zaliczony do gmin objętych klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej. Środki przekazał też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gmina miejsko-wiejska Koniecpol znajduje się w powiecie częstochowskim. Ma ponad 20 sołectw. Łączna liczba mieszkańców to ok. 10 tys. osób. 

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!