Partner portalu

Koniecpol: Udany przetarg na kolejny etap budowy wodociągu

Samorząd Koniecpola wyłonił firmę, która do końca roku ma zbudować kolejne ok. 15 km wodociągu w tej gminie. Umowa z wykonawcą prac ma być podpisana w ciągu tygodnia. Ponad 4,3 mln zł na inwestycję pochodzi ze środków budżetowych, w ramach promesy MSWiA.

• Od lata 2015 r., wskutek wyschnięcia studni, mieszkańcy gminy musieli korzystać z wody dostarczanej beczkowozami.

• Pomoc w sfinansowaniu budowy wodociągu obiecała m.in. premier Beata Szydło, która odwiedziła gminę w styczniu ub. roku.

• Do grudnia udało się zrealizować pierwszą część inwestycji, dzięki której powstało ok. 18 km wodociągu, doprowadzającego wodę do ok. 260 posesji w pięciu miejscowościach.

• Teraz realizowany ma być kolejny etap.

 

W lipcu, po otrzymaniu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesy na kwotę ponad 4 mln 325,5 tys. zł (80 proc. tzw. kwalifikowanych kosztów prac), samorząd ogłosił przetarg na wykonawcę kolejnego etapu przedsięwzięcia, które - aby pieniądze nie przepadły - musi być zrealizowane do końca roku. Gdyby nie znalazła się firma zainteresowana wykonaniem prac w tym terminie, budowa stanęłaby pod znakiem zapytania, tak się jednak nie stało.

We wtorek (8 sierpnia) nastąpiło otwarcie ofert w przetargu. Jak poinformował burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga, wpłynęła jedna oferta, złożona przez firmę znaną na lokalnym rynku. "Liczę, że w ciągu miesiąca podpiszemy umowę z wykonawcą, który będzie mógł rozpocząć prace, z terminem zakończenia do końca bieżącego roku" - powiedział burmistrz.

Nazwa wykonawcy oraz wartość umowy zostaną podane po podpisaniu kontraktu z wyłonioną w przetargu firmą.

Suliga przypomniał, że otrzymana 11 lipca br. promesa z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeznaczona na budowę sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowościach: Rudniki, Zaróg, Rudniki Kolonia, Dąbrowa, Piaski-Pępkowiec i Teodorów.

Samorządowcy liczą, że oprócz samego wodociągu jeszcze w tym roku uda się wykonać jak najwięcej przyłączy do poszczególnych posesji; jeżeli nie pozwolą na to np. warunki pogodowe, prace w tym zakresie mają być kontynuowane na początku przyszłego roku. W sumie dostęp do wodociągu zyska ok. 130-150 kolejnych posesji.

Promesa nie obejmuje stacji uzdatniania wody, która będzie realizowana w późniejszym terminie i - według burmistrza - nie stanowi obecnie tak dużego problemu technicznego, który uniemożliwiałby realizację wodociągu w tym roku.

Jak podał samorząd Koniecpola, przy wsparciu merytorycznym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dokonano weryfikacji zakresu prac realizowanych w latach 2017 i 2018 oraz ustalono montaż finansowy dla zadania tak, aby możliwe było wykorzystanie przyznanych środków do końca 2017 r. Podobne rozmowy prowadzone są z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który również przyznał uzupełniające środki na budowę wodociągu.

"Gmina podjęła więc wszelkie działania, po przyznaniu promesy, w celu wykorzystania przyznanych środków do końca roku" - zapewnił burmistrz, wyrażając przekonanie, że wszystkie zaplanowane zadania będę zrealizowane w zakładanym terminie.

W zeszłym roku Koniecpol otrzymał już ponad 5 mln zł promesy na budowę wodociągu, dzięki czemu w 223 domach, które zostały podłączone do nowej sieci, woda popłynęła w kranach na początku grudnia 2016 r.

Rozpoczęcie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy wojewody śląskiego. Bez tego samorząd nie byłby w stanie rozpocząć budowy. Położona na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego gmina Koniecpol była w bardzo trudnej sytuacji finansowej - do końca br. realizuje ona program naprawczy i nie mogła zaciągać zobowiązań.

Poważne problemy z wodą w Koniecpolu rozpoczęły się latem 2015 r. Z powodu suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne było dowożenie wody beczkowozami. Wsparcie budowy wodociągu obiecała premier Beata Szydło; następnie gmina otrzymała pierwszą promesę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pokryła większość kosztów pierwszego etapu inwestycji. Przekazanie środków z rezerwy budżetowej było możliwe, ponieważ Koniecpol został zaliczony do gmin objętych klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej. Środki przekazał też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!