Partnerzy portalu

Korki na Zakopiance to przeszłość? Dojazd do Zakopanego będzie lepszy

• Za dwa lata zostanie generalnie przebudowany węzeł drogowy popularnej zakopianki w Poroninie, gdzie dotychczas w sezonie turystycznym tworzą się gigantyczne korki.
• Inwestycja ma kosztować 43 mln 868 tys. zł - podała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut.

Bezkolizyjne skrzyżowanie zakopianki z drogą wojewódzką w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej oraz trzema lokalnymi drogami i torami kolejowymi, dwa duże mosty drogowe na Białym Dunajcu i Porońcu a także most kolejowy, tunel i rondo mają być wybudowane w ciągu 22 miesięcy. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex sp. z o.o. z Będzina wraz z partnerem Eurovia Polska S.A.

Na czas budowy nowych mostów powstaną mosty tymczasowe, na które zostanie przełożony ruch pojazdów. Inwestycję sfinansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Węzeł Poronin to miejsce, które od lat przysparza wielu problemów kierowcom i mieszkańcom. W czasie dużego ruchu turystycznego korki sięgają kilku kilometrów, blokując dojazd do Zakopanego, ale także drogę w kierunku Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka. Budowa węzła rozwiąże te problemy - podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Inwestycja została wpisana do wynegocjowanego przez władze Małopolski Kontraktu Terytorialnego dla regionu.

Węzeł drogowy w Poroninie to newralgiczny punkt zakopianki z uwagi na skomplikowane skrzyżowanie wielu jezdni, torów kolejowych oraz teren położony w widłach dwóch rzek: Porońca i Białego Dunajca. Projekt przebudowy tego miejsca był wielokrotnie zmieniany. Początkowo proponowano jezdnię szybkiego ruchu z ekranami dźwiękochłonnymi i estakadę, ale na tę koncepcję nie zgadzali się niektórzy mieszkańcy Poronina. Kolejny pomysł to budowa ok. 100-metrowego tunelu, ale ten projekt okazał się zbyt kosztowny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!